Η Αίγυπτος για πέμπτη φορά Παγκόσμια Πρωταθλήτρια

Για πέμπτη φορά την ιστορία Παγκόσμιοι Πρωταθλητές στέφτηκαν οι κυρίαρχοι τα τελευταία χρόνια Αιγύπτιοι και υπερασπίστηκαν τον τίτλο που κατέκτησαν και το 2017 κερδίζοντας στον τελικό την Αγγλία με 2-0. Όμως μόνο εύκολα δεν έφτασαν μέχρι τον τελικό καθώς προκρίθηκαν στο τελευταίο ματς και στα προημιτελικά αλλά και στα ημιτελικά! Το Παγκόσμιο πρωτάθλημα φιλοξενήθηκε στην Ουάσιγκτον στο Squash on Fire. Παρακάτω μπορείτε να δείτε αποτελέσματα, ρεπορτάζ, φωτογραφίες κ.α.

Επίσημο ρεπορτάζ

Ρεπορτάζ από Squashsite

Results:

Final:

[1] EGYPT bt [2] ENGLAND 2-0

Karim Abdel Gawad (EGY) bt Declan James (USA) 3-2: 9-11, 11-4, 8-11, 11-9, 12-10 (107m)

Ali Farag (EGY) bt Adrian Waller (ENG) 3-1: 11-6, 11-6, 12-14, 11-4 (57m)

3rd place: [3] FRANCE & [11] WALES

5th place play-off:

[4] NEW ZEALAND bt [5] GERMANY 2-0

Evan Williams (NZL) bt Valentin Rapp (GER) 3-0: 11-1, 11-7, 11-8 (42m)

Paul Coll (NZL) bt Simon Rösner (GER)3-2: 11-6, 5-11, 11-8, 7-11, 11-3 (62m)

7th place play-off:

[9] SCOTLAND bt [8] SPAIN 2-1

Carlos Cornes (ESP) bt Rory Stewart (SCO) 3-2: 8-11, 11-3, 2-11, 11-2, 8-11 (70m)

Greg Lobban (SCO) bt Borja Golan (ESP) 3-1: 12-10, 10-12, 11-9, 11-8 (72m)

Alan Clyne (SCO) bt Iker Pajares (ESP) 3-0: 11-0, 6-2 ret. (19m)

13th place play-off:

[12] USA bt [14] CANADA 2-0

Christopher Gordon (USA) bt David Baillargeon (CAN) 3-1: 7-11, 11-4, 12-10, 11-1 (40m)

Todd Harrity (USA) bt Shawn Delierre (CAN) 3-0: 11-5, 15-13, 11-8 (39m)

15th place play-off:

[21] KUWAIT bt [16] ARGENTINA 2-0

Ali Alramezi (KUW) bt Jeremías Azaña (ARG) 3-1: 11-5, 11-6, 4-11, 11-5 (39m)

Ammar Altamimi (KUW) bt Robertino Pezzota (ARG) 3-0: 11-2, 11-2, 11-2 (22m)

17th place play-off:

[18] IRELAND bt [17] JAMAICA 2-0

Oisin Logan (IRL) bt Tahjia Lumley (JAM) 3-0: 11-3, 11-4, 11-5 (25m)

Sean Conroy (IRL) bt Lewis Walters (JAM) 3-2: 12-10, 5-11, 11-7, 6-11, 11-6 (54m)

19th place play-off:

[19] SOUTH AFRICA bt [13] COLOMBIA 2-1

Gary Wheadon (RSA) bt Erick Herrera (COL) 3-1: 9-11, 11-6, 11-8, 11-5 (48m)

Juan Camilo Vargas (COL) bt Jean-Pierre Brits (RSA) 3-0: 7-11, 11-13, 4-11 (41m)

Christo Potgieter (RSA) bt Ronald Palomino (COL) 3-1: 8-11, 11-8, 11-9, 11-3 (43m)

21st – 23rd place play-offs:

[22] REPUBLIC OF KOREA bt [20] SINGAPORE 2-1

Joong-Won Hwang (KOR) bt Brandon Tan (SGP) 3-1: 11-6, 11-6, 6-11, 13-11 (42m)

Samuel Kang (SGP) bt Se Hyun Lee (KOR) 3-0: 6-11, 8-11, 0-11 (24m)

Chang-Wook Woo (KOR) bt Chua Man Tong (SGP) 3-1: 11-3, 11-9, 7-11, 11-5 (42m)