Με το Πανελλήνιο εφήβων/νεανίδων έκλεισε η χρονιά

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα εφήβων/νεανίδων για το 2019 το οποίο θα μείνει στην ιστορία καθώς ήταν το πρώτο το οποίο τελέστηκε με σωματειακή δομή και με έξι ομίλους οι οποίοι ανήκουν πλέον στον καταστατικό χάρτη της ΕΦΟΑ. Αυτή είναι πολύ σημαντική κίνηση η οποία έπρεπε να πραγματοποιηθεί χρόνια τώρα καθώς πλέον οι αθλητές δεν είναι μόνοι τους και η δημιουργία σωματείων θα αποτελέσει το εφαλτήριο και για άλλες σημαντικές κινήσεις όπως την διοργάνωση διασυλλογικών πρωταθλημάτων και τη δημιουργία νέων γηπέδων, σημαντικές κινήσεις που θα βοηθήσουν στην ανάπτυξη του αθλήματος στην Ελλάδα.
Στο αγωνιστικό κομμάτι η μεγάλη συμμετοχή juniors από όλα τα μέρη της Ελλάδας ( Αθήνα , Κομοτηνή , Χανιά , Πάτρα ) σίγουρα μόνο αισιοδοξία μπορεί να εμπνέει για ένα πιο ελπιδοφόρο μέλλον. Τα σωματεία τα οποία συμμετείχαν σε αυτό το πρώτο Πανελλήνιο με την επίσημη δομή και τα μοναδικά πλέον σωματεία τοιχοσφαίρισης στην χώρα είναι : Όμιλος Αντισφαίρισης Αθηνών, Όμιλος Αντισφαιρίσεως Χανίων, Όμιλος Αγιάς Πάτρας «Αίολος», Όμιλος Τοιχοσφαίρισης Θράκης, Πανελλήνιο Κέντρο Τοιχοσφαίρισης και Ναυταθλητικός Όμιλος Λουτρακίου Αρίων ενώ αγωνιστικά πρώτευσε ο ΟΑ Αθηνών με 2 πρώτες νίκες, 4 φιναλίστ και 1 τρίτη νίκη.
Στην κατηγορία κάτω των 15 ετών το ταμπλό έγινε μόνο στα αγόρια και ο μεγάλος νικητής ήταν ο Χρήστος Κασαπάκης ( Ο.Α.Χανίων ) ο οποίος επικράτησε του Αρμάν Ράο (ΟΑ Αθηνών) με 3-2 μετά από ένα παιχνίδι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των θεατών ( 5-11, 11-8, 11-4, 8-11 , 11-7). Την τρίτη θέση κατέλαβε ο Νικόλαος Ευθυμίου ( Ο.Α.Θράκης) ο οποίος επικράτησε του Μιχάλη Μαράκη ( Ο.Α.Χανίων) με 3-1 ( 11-8, 11-6 , 3-11 ,11-7 ).

Εξίσου ωραία παιχνίδια και ποικιλία αγώνων παρουσίασε και η κατηγορία των κοριτσιών κάτω των 17 ετών. Πρωταθλήτρια η Ιωάννα Ζώη (Π.Κ.Τοιχο/σης) η οποία επικράτησε της αισθητά βελτιωμένης Παπαδοπούλου Θεοδώρας (Ο.Α.Αθηνών) με σκορ 3-0 ( 11-6, 11-8, 11-5) ενώ την τρίτη θέση κατέλαβε η Ελευθερία Ρουσμένη (Ο.Τ.Θράκης) η οποία επικράτησε της 14χρόνης Σοφίας Κασαπάκη (Ο.Α.Χανίων) με σκορ 3-0 ( 11-6, 11-4,11-4).

Στην κατηγορία των αγοριών κάτω των 17 ετών ο 15χρόνος Φώτης Ζαφειρίου (Ο.Α.Αθηνών) επιβεβαίωσε όσους τον θεωρούσαν το αδιαφιλονίκητο φαβορί και κατέκτησε το πρώτο του πανελλήνιο πρωτάθλημα επικρατώντας στον τελικό του Χρηστόφορου Φλωρόπουλου (Ο.Α.Αθηνών) με 3-0 ( 11-6, 11-5, 11-8). Την τρίτη θέση κατέλαβε ο Βαγγέλης Παππάς (Α.Ο.Α.Π.Αίολος) όπου κέρδισε στον μικρό τελικό τον Τσακμακίδη Απόστολο (Ο.Α.Αθηνών) με σκορ 3-0 (11-1, 11-7, 11-6).

Στην κατηγορία κοριτσιών κάτω των 19 ετών νικήτρια αναδείχθηκε η Αθήνα Γασπαρινάτου (Π.Κ.Τοιχο/σης) η οποία έκανε την έκπληξη και επικράτησε σε έναν συγκλονιστικό τελικό της Έλενας Κορακιανίτη- Σουφλιά (Ο.Α.Αθηνών) με σκορ 3-2 ( 9-11, 11-6, 9-11, 11-5, 16-14) σε ένα παιχνίδι με αλλεπάλληλα και εκατέρωθεν match-ball. Εξίσου αμφίρροπος αγώνας ήταν και ο μικρός τελικός με την περσινή πρωταθλήτρια Μαρία Τσερεγκούνη (Ο.Α.Αθηνών) να επικρατεί της Ζωής Κουκουβέ ( Ο.Τ.Θράκης) με σκορ 3-2 (11-4, 15-13, 9–11, 9-11, 12-10).

Ολοκληρώνοντας στην κατηγορία των αγοριών κάτω των 19 ετών ο Χανιώτης Κυριάκος Τζανάκης (Ο.Α.Αθηνών) απέδειξε την ανωτερότητα του μέσα στο γήπεδο και αναδείχθηκε Πρωταθλητής Ελλάδας αφού επικράτησε στον τελικό του Ορτολάνο Μπρούνο (Π.Κ.Τοιχο/σης) με σκορ 3-0 (11-3, 11-5, 11-4). Στο ντέρμπι από τον Βόλο την τρίτη θέση κατέλαβε ο Ρουσμένης Αναστάσιος (Ο.Τ.Θράκης) αφού επικράτησε του Μιχαήλ Μπάτσικα με σκορ 3-0 (11-9, 11-8, 11-9)

Το κλίμα των αγώνων ήταν υποδειγματικό και το πρόγραμμα εκτυλίχθηκε με άριστο τρόπο δίχως να υπάρχουν καθυστερήσεις με διαιτητές σε όλα τα παιχνίδια. Η ομάδα του Squash.gr εύχεται συγχαρητήρια στους πρωταθλητές αλλά και σε όσους συμμετείχαν στο πανελλήνιο πρωτάθλημα και σας εύχεται ένα όμορφο καλοκαίρι.