Η βράβευση του Φώτη Ζαφειρίου στην Βοστόνη

Ο αθλητής της Εθνικής μας ομάδας U15 Φώτης Ζαφειρίου συμμετείχε με την ομάδα του σχολείου του Buckingham Browne & Nichols στο US Squash High School National Championships όπου η ομάδα υπό την καθοδήγηση του Nick Taylor κατέλαβε την τρίτη θέση στην κατηγορία της.

Για τον λόγο αυτό οι παίκτες της ομάδας και ο προπονητής τους τιμήθηκαν από το σχολείο τους (update με φωτογραφίες). Ο Φώτης παίζει νούμερο ένα στην ομάδα του σχολείου του και στο πρόσφατο τουρνουά βγήκε δεύτερος από όλους τους νούμερο ένα των υπολοίπων ομάδων (πάντα στην κατηγορία που παίζει το σχολείο του). Οι ομάδες των σχολείων συνήθως αποτελούνται από παιδιά τρίτης γυμνασίου μέχρι τρίτη λυκείου. Ο Φώτης που πηγαίνει δευτέρα γυμνασίου στα προημιτελικά κέρδισε έναν της τρίτης λυκείου, το ίδιο και στα ημιτελικά, και στον τελικό έχασε από ένα παιδί της πρώτης λυκείου το οποίο μάλιστα ήταν ελληνόπουλο τρίτης γενιάς.

Στους αγώνες συμμετείχαν 208 ομάδες, σχεδόν 2000 παίκτες, 40 σχολεία σε πάνω από 40 γήπεδα!