Πανδαισία σκουός στο Κλουζ

Για 6η συνεχόμενη χρονιά πραγματοποιήθηκε στο Κλουζ της Ρουμανίας το Romanian Open Squash 2018 σε γυάλινο γήπεδο τοποθετημένο στο Iulius Mall στο κέντρο της πόλης. Εκτός από το διεθνές τουρνουά σε άνδρες και γυναίκες για άλλη μια χρονιά είχε και ταμπλό PSA $5000.

Στους άνδρες είχαμε από Ελληνικής πλευράς την συμμετοχή του Πέτρου Τζαμαλούκα (OAA), που πέρσι είχε φτάσει μέχρι και τον τελικό, και που φέτος δεν τα κατάφερε καθώς ηττήθηκε στους «8» από τον Βούγαρο Stelian Stankov με 7/11 11/5 3/11 4/11 (1-3). Πρόλαβε όμως να αποκλείσει στον δεύτερο γύρο τον Ισπανό Arnau Farre (το παιχνίδι αυτό μπορείτε να το δείτε στο βίντεο παρακάτω) με 13/11 7/11 12/10 11/5 (3-1) και στον τρίτο γύρο τον Τσέχο Rostislav Matocha με σκορ 11/3 15/13 11/8 (3-0). Στο ταμπλό της PSA νικητής ήταν ο Αιγύπτιος Youseef Ibrahim που κέρδισε τον Ισπανό Bernard Jaime με σκορ 3-1.

Στις γυναίκες συμμετείχε η αθλήτρια του ΟΑ Αθηνών Λένια Γκιθκοπούλου σε άλλη μια παρουσία της στο εξωτερικό σε διεθνείς αγώνες και στον πρώτο γύρο απέκλεισε την Βουλγάρα Anelia Dukova με 11/4 12/10 11/5 (3-0) ενώ ηττήθηκε στον επόμενο γύρο από το Νο 2 Ρουμανίας Nicole Szabo με 9/11 5/11 6/11 (0-3). Στους αγώνες κατάταξης κέρδισε την Anca Stefancu (Rom) με 11/1 11/1 και την Alexandra Marcu (Rom) με 11/7 11/1 ενώ ηττήθηκε από την ανερχόμενη Βουλγάρα Kalina Tsoneva, από τις καλύτερες στην κατηγορία της στην Ευρώπη, με 2/11 5/11. Το τουρνουά κατέκτησε η Ουγγαρέζα Vanda Laskai που κέρδισε την Kinsco Szasz με σκορ 3-2.

Από την σελίδα μας στο facebook καλύψαμε με ζωντανές μεταδόσεις όλα τα παιχνίδια των Ελλήνων αθλητών και μπορείτε να δείτε όλα τα βίντεο των αγώνων αυτών. Πατήστε like στην σελίδα αν δεν το έχετε κάνει ήδη για να παρακολουθείτε ζωντανά τα περισσότερα παιχνίδια των Ελλήνων στις διεθνείς διοργανώσεις.

Πατώντας εδώ μπορείτε να δείτε αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα ενώ πατώντας εδώ το ταμπλό και τα αποτελέσματα του PSA