Πλημμύρισε με νιάτα για άλλη μια φορά ο ΟΑ Αθηνών

Η παραπάνω φωτογραφία είναι χαρακτηριστική και απόλυτα περιγραφική για το τι συνέβη το τριήμερο που μας πέρασε στον ΟΑ Αθηνών. Για όσους δεν το έχουν καταλάβει το ελληνικό σκουός έχει αλλάξει σελίδα και έχει μπει σε νέα εποχή. Για να γίνει αυτό χρειάστηκε αρχικά η παρέμβαση της Ομοσπονδίας ΕΦΟΑ με την βοήθεια του ΟΑΑ, και πιο πρόσφατα η εντυπωσιακή συμμετοχή του ΟΑ Χανίων, μαζί με τους ερασιτέχνες βετεράνους που παρασύρθηκαν από την ορμή του τσουνάμι νέου αίματος και με την βοήθεια του Θ. Πηλιούνη. Πολύ καλή η διοργάνωση από τον Δημήτρη Χατζή και τον Λεωνίδα Τζάκο στα ανακαινισμένα γήπεδα του Ομίλου. Εμείς εδώ στο Squash.gr καλύψαμε το τουρνουά και με ζωντανές μεταδόσεις μέσα από την σελίδα μας στο facebook (ευχαριστούμε τον κ. Δημήτρη Βασιλλάτο για τις φώτο & βίντεο)

Ο ΟΑ Αθηνών φιλοξένησε το πλέον ανταγωνιστικό όπεν πρωτάθλημα στο οποίο συμμετείχαν όλα τα μέλη των εθνικών ομάδων (εκτός από τα δύο αδέλφια Μαζαράκη και τον μικρό Φώτη που διαμένουν στις ΗΠΑ) και είναι αλήθεια ότι η χρονιά ξεκίνησε με το πλέον δυνατό ανοικτό πρωτάθλημα που έχει διεξαχθεί τα τελευταία χρόνια ενώ τα αποτελέσματα κρίθηκαν φυσιολογικά και χωρίς εκπλήξεις.

Στους άνδρες μεγάλος νικητής ήταν ο Harry Londy ο οποίος σαν σίφουνας πέρασε στον τελικό όπου αντιμετώπισε τον μεγάλο του αντίπαλο τα τελευταία πέντε χρόνια Πέτρο Τζαμαλούκα και επικράτησε με 11/9 11/4 11/9 (3-0). Στα ημιτελικά ο Londy νίκησε τον Παναγιώτη Αναστασιάδη με 11/6 11/6 11/5 (3-0) και ο Τζαμαλούκας τον Κώστα Καργιώτη με 12/10 3/11 11/9 11/2 (3-1) ενώ μέχρι τα προημιτελικά έφτασαν οι Γ. Αδάμης, Λ. Μπενοβίας, Δ. Καραογλανίδης και Ε. Λεμονάκης. Την τρίτη θέση κατέλαβε ο Καργιώτης με νίκη επί του Αναστασιάδη με 3-0. Από εκεί και πέρα να σημειώσουμε την πολύ τιμητική για το τουρνουά συμμετοχή του Νίκου Μουστρούφη που αποκλείστηκε στον δεύτερο γύρο από τον Καργιώτη με 1-3 αλλά και τα πολύ καλά αποτελέσματα και εμφάνιση όλων των ερασιτεχνών βετεράνων παικτών καθώς ακόμα οι νέοι αθλητές δεν έχουν καταφέρει να φτάσουν το αγωνιστικό επίπεδο τους, με εξαίρεση ίσως τον Κ. Τζανάκη και μερικούς άλλους. Δύσκολα ηττήθηκαν στον τρίτο γύρο οι Πίγκας, Συμεωνίδης, Σκαράκης αλλά και πολύ καλή εμφάνιση από τον Ν. Καλογήρου ιδίως στο τελευταίο του παιχνίδι στους αγώνες κατάταξης. Να σημειώσουμε ότι για πρώτη φορά έγιναν αγώνες κατάταξης σε όλες τις θέσεις και στα πρότυπα των τουρνουά του εξωτερικού με την σχετική καθυστέρηση στο πρόγραμμα του Σαββάτου που όμως στο επόμενο τουρνουά θα διορθωθεί.

Στις γυναίκες κανένα πρόβλημα δεν είχε η Ελίζα Καργιώτη να κατακτήσει το τουρνουά κερδίζοντας στον τελικό την Νικόλ Ποζίδη με 15/13 11/9 11/7 (3-0) με την ψαλίδα όμως με τις νεαρές παίκτριες να έχει κλείσει με την Έλενα Κορακιανίτη να παίρνει την τρίτη θέση και την Λένια Γκιθκοπούλου την τέταρτη 6/11 11/3 11/6 12/10 (3-1). Στα ημιτελικά η Καργιώτη νίκησε την Κορακιανίτη με 11/4 11/6 11/7 (3-0) και η Ποζίδη την Γκιθκοπούλου με 8/11 11/8 11/5 11/8 (3-1).

Στις κατηγορίες εφήβων και νεανίδων και στα BU19 νικητής ήταν για πολλοστή φορά ο Κυριάκος Τζανάκης που νίκησε στον τελικό τον Μιχαήλ Μπάτσικα με 11/7 11/5 11/8 (3-0) ενώ στην τρίτη θέση βρέθηκε ο Χρήστος Κασαπάκης που κέρδισε στον μικρό τελικό τον Μπρούνο Ορτολάνο με 12/10 11/3 7/11 11/7 (3-1). Στα GU19 μεγάλη νικήτρια η Λένια Γκιθκοπούλου κερδίζοντας στον τελικό την Αθηνά Γασπαρινάτου (στην πρώτη της εμφάνιση σε τελικό) με σκορ 11/8 12/10 11/7 (3-0) και τρίτη η Μ. Τσερεγκούνη επί της Σ. Κασαπάκη με 11/6 11/8 11/8 (3-0). Στα BU17 πρώτος ο Μπρούνο Ορτολάνο με δύσκολη νίκη επί του Χριστόφορου Φλωρόπουλου με 9/11 11/4 7/11 11/6 11/7 (3-2) σε ένα από τα λίγα παραδόξως παιχνίδια που κρίθηκαν στο πέμπτο γκέιμ, με τρίτο τον Χ. Κασαπάκη με νίκη επί του Μ. Μαράκη με 3-1. Στα GU17 η 13χρονη Θεοδώρα Παπαδοπούλου πήρε την μεγάλη αυτή κατηγορία κερδίζοντας την ανεβασμένη Όλγα Πεκτεσίδου με 11/4 11/6 11/1 (3-0) με τρίτη την επίσης μικρή Σ. Κασαπάκη και τέταρτη την Ν. Θεοδορακοπούλου. Στα GU15 η πρώτη θέση πήγε στην βελτιωμένη Ιωάννα Ζώη που κέρδισε την Θ. Παπαδοπούλου με 11/1 10/12 11/6 και τρίτη την Μαρία Ασημοπούλου ενώ στα GU13 πρώτη ήταν η Μυρτώ Παπαδάκη, δεύτερη η Σ. Κασαπάκη, τρίτη η Ν. Τριανταφυλλίδη, τέταρτη η Α. Τζινευράκη με πέμπτη την  Μαρία-Αριέττα Ράπτη.

Ραντεβού έδωσαν όλοι στο δεύτερο επίσημο τουρνουά στις 7-9 Δεκεμβρίου!