Ο Simon Rosner τέταρτη σερί χρονιά νικητής στην Ρόδο

Ξεκίνησε την Πέμπτη 21 Ιουνίου με την συνέντευξη τύπου και τους πρώτους αγώνες και ολοκληρώθηκε την Κυριακή 24 το φετινό διεθνές τουρνουά Sheraton Rhodes Open που διεξάγεται στο ξενοδοχείο Sheraton Resort στην Ρόδο. Πατήστε εδώ για να δείτε τα αποτελέσματαΓεγονός είναι ότι όλο αυτό δεν θα μπορούσε να γίνει χωρίς την όρεξη και τον ελεύθερο χρόνο που διέθεσαν εθελοντικά ο Χάρης Λουκαράς και όλα τα μέλη του ομίλου, οι κοπέλες που εργάστηκαν όλες τις μέρες on site για να βγει το ιδανικό αποτέλεσμα και προς την εξυπηρέτηση όλων αλλά φυσικά τίποτα από όλα αυτά δεν θα μπορούσε να γίνει χωρίς την συμβολή του ξενοδοχείου και του Διευθηντή του κ. Γρηγόρη Λιασίδη. Τίποτα δεν είναι τυχαίο αφού ο κ. Λιασίδης είναι από παλιά εκ των διοργανωτών μεγάλων και σημαντικών διοργανώσεων σκουός και έχει προσφέρει πάρα πολλά στο άθλημα, αν και δεν τον ξέρουν οι περισσότεροι που ξεκίνησαν αργότερα. Το τουρνουά αυτό διοργανώνεται στην Ρόδο εδώ και 15 χρόνια και από το 2003 από τον Π. Τζαμαλούκα την εκάστοτε Διεύθηνση του ξενοδοχείου και την αμέριστη βοήθεια του Νώντα Κατσαρού, έως και το 2013 όπου ανέλαβε η τοπική ομάδα, με τον κ. Λιασίδη να είναι αρωγός και συνδιοργανωτής μαζί με τον Πέτρο των Sheraton Rhodes Open και Sheraton Rhodes Cup του 2011 & 2012 ενώ ήταν από τους πρωτοπόρους αφού μαζί με τον Δημήτρη Ίσσαρη και τον Πέτρο είχαν διοργανώσει το 2006 και το μεγαλύτερο μέχρι τώρα επαγγελματικό τουρνουά στην Ελλάδα, το $10.000 PSA Hyatt Thessaloníki Open με γυάλινο γήπεδο μέσα στο ballroom του ξενοδοχείου καθώς τότε ήταν Διευθηντής στο Hyatt όπου και εκεί συμμετείχε κάθε χρόνο στην διοργάνωση και του ετήσιου Hyatt Squash Open.Όπως κάθε χρόνο το ταμπλό των προσκεκλημένων επαγγελματιών παικτών περιλάμβανε αθλητές παγκόσμιας εμβέλειας με τον Γερμανό Simon Rosner Νούμερο 6 της παγκόσμιας κατάταξης, που ήταν και ο μεγάλος νικητής, και ακόμα τους Αιγύπτιους Omar Mossad νούμερο 15 και Zahed Mohamed Νο 25, τον Βρετανό Tom Richards (Νο 32) , τον Ελβετό Nicolas Muller (Νο 18) και τον Ολλανδό Sebastian Weenink ενώ παράλληλα έγιναν και αγώνες ερασιτεχνών ανδρών & γυναικών σε διάφορες κατηγορίες δυναμικότητας.Το τουρνουά ολοκληρώθηκε με εντυπωσιακό τρόπο καθώς μετά από ένα πολύ ωραίο παιχνίδι, μεγάλος νικητής ήταν ο Γερμανός Simon Rosner ο οποίος πιστοποίησε τον τίτλο του φαβορί που είχε για τέταρτη συνεχόμενη φορά. Στον τελικό της κατηγορίας των επαγγελματιών παικτών ο Rosner κέρδισε το έτερο μεγάλο όνομα του τουρνουά τον Αιγύπτιο Omar Mosaad με σκορ 11/6 9/11 11/9 (2-1). Στον μικρό τελικό ο Άγγλος Tom Richards νίκησε τον Ολλανδό Sebastian Weenink με σκορ 2-1. Οι έξι συνολικά επαγγελματίες παίκτες προσκαλέστηκαν για να αγωνιστούν σε παιχνίδια επίδειξης best of three και ταυτόχρονα να απολαύσουν την διαμονή τους σε ένα υπέροχο ξενοδοχείο όπως είναι το Sheraton Rhodes Resort και τις υπέροχες παραλίες του νησιού μαζί με τα έντονα βράδια του παρέα με τις συζύγους και τις συντρόφους τους.Στην Α1 κατηγορία νικητής ήταν ο Ισραηλινός Nadav Razie καθώς επικράτησε στον τελικό του Κωνσταντίνου Καργιώτη με σκορ 11/5 11/3 11/3 (3-0) ενώ στον μικρό τελικό της κατηγορίας ο Άγγλος James Hyatt επιβλήθηκε του Ισραηλινού Idan Hare με σκορ 3-0.Στην Α2 κατηγορία, όπου οι συμμετέχοντες Έλληνες αποδεκατίστηκαν από τους πρώτους γύρους, νικητής ήταν ο Βούλγαρος Stefan Harbov μετά τη νίκη του στον τελικό επί του Ρώσου Ruben Kocharyan με σκορ 12/10 11/7 11/8 (3-0) και τρίτος αναδείχθηκε ο Ρώσος Andrei Chistov νικώντας με σκορ 3-1 τον Φινλανδό Vesa Kylmala. Νικητής στο ταμπλό plate ήταν ο δικός μας Διονύσης Σταθοπουλος με δεύτερο τον Στέφανο Καφαντάρη (w/o).Στην Β´κατηγορία κατηγορία και στα ημιτελικά είχαμε ισχυρή παρουσία ντόπιων παικτών όπου ο Αντώνης Ηλιόπουλος έφθασε στον τελικό όπου ηττήθηκε με σκορ 3-1 από τον Σουηδό Ove Johansson ενώ ο Στεργος Κούλλαρος με τη νίκη του επί του Πέτρου Μαρκαντωνάκη από τα Χανιά στον μικρό τελικό με σκορ 2-0 κατετάγη τρίτος. Το plate της κατηγορίας κατέκτησε ο έφηβος Τάσος Ρουσμένης. Φέτος είχαμε λίγες συμμετοχές παικτών από την Αθήνα και άλλα μέρη της Ελλάδας καθώς φαίνεται ότι το τουρνουά έχει στηθεί για να είναι πιο ελκυστικό στους ξένους παίκτες λόγω των εγκαταστάσεων, καιρού, θάλασσας και γενικότερα λόγω της ομορφιάς του νησιού. Μέχρι και το 2012 δεν υπήρχε αυτή η προτίμηση καθώς η διοργάνωση προσέφερε δωρεάν διαμονή στην συντριπτική πλειοψηφία των Ελλήνων παικτών. Ακόμα και το σύστημα οι αγώνες να διεξάγονται σε best of three ματς δεν είναι ιδανικό για κάποιον που θα ταξιδέψει για να παίξει και σκουός.Στις γυναίκες νικήτρια αναδείχθηκε η Αγγλίδα Beverly Brockway επικρατώντας στον τελικό εύκολα της Γαλλίδας Kathy Gammaitoni με σκορ 3-0, ενώ τρίτη ήταν η Νικολ Ποζίδου με την νίκη της επί της Αννίτας Λαδάκη με σκορ 3-0. Διάκριση για την Κική Σπάρταλη από την Ρόδο η οποία κατέκτησε το plate της κατηγορίας. Το αξιοσημείωτο ήταν ότι στην κατηγορία των γυναικών είχαμε πάρα πολλές Ελληνικές συμμετοχές, ίσως τις περισσότερες από κάθε άλλη φορά, μιας και στο νησί ασχολούνται με το σκουός αρκετές κοπέλες και μπράβο για αυτό και στην Άννα Τομάζου.Τέλος στην κατηγορία Junior που έγινε πρόχειρα με αγώνες best of three και με τις λίγες συμμετοχές να αγωνίζονται μικτά (μαζί αγόρια και κορίτσια, μαζί όλες οι ηλικίες), τελικά νικητής ήταν ο Τάσος Ρουσμένης από τον Βόλο, 2ος ο Βαγγέλης Παππάς από την Πάτρα και 3η η Ιωάννα Ζωή από την Βάρη.Τι έγινε τις προηγούμενες μέρες. Την προτελευταία ημέρα των αγώνων είχαμε τους πιο πολλούς και συναρπαστικούς  αγώνες. Στην κατηγορία των επαγγελματιών μετά τα αποτελέσματα της φάσης των ομίλων στον τελικό προκρίθηκαν τα μεγαλύτερα ονόματα της διοργάνωσης, ο κάτοχος του τίτλου Γερμανός Simon Rosner (ο οποιος επικράτησε του Άγγλου Tom Richards με σκορ 2-0) και ο Αιγύπτιος Omar Mosaad (παρά την ήττα του με σκορ 2-1 από τον Ολλανδό Sebastian Weenink). Στην Α1 ανδρών στον τελικό πέρασε ο Κωνσταντίνος Καργιώτης που κέρδισε 3-0 τον Ισραηλινό Idan Hare και ο έτερος Ισραηλινός Nadav Raziel που πέρασε με 3-0 τον βετεράνο Ούγγρο James Hyatt. Στην Α2 κατηγορία βρισκόμασταν στην φάση των «8» και στα ημιτελικά δεν υπήρξε ελληνική εκπροσώπηση καθώς στον πρώτο ημιτελικό πέρασαν ο Βούλγαρος Stefan Harbov νικώντας στα προημιτελικά με 3-2 τον Σωτήρη Πίγκα αλλά και ο Ρώσος Andrei Christov που νίκησε με 3-0 τον Δημήτρη Πίτσο, ενώ στον δεύτερο ημιτελικό αντιμέτωποι ήταν ο Ρώσος Ruben Kocharyan (3-1 τον Βέλγο Gregory Leroy) και ο Φινλανδός Vesa Kylmala (w/o επί του Άγγλου Dan Marks). Στο plate της ίδιας κατηγορίας ο Στέφανος Καφαντάρης προκρίθηκε στον τελικό επικρατώντας  του Sami Haj-Hamed με σκορ 2-1 και ο Διονύσης Σταθόπουλος που κέρδισε τον Liraz Mizrachi από το Ισραήλ με 2-1. Στην Β κατηγορία θέση στα ημιτελικά είχαν οι Ρόδιοι Αντώνης Ηλιοπουλος και Στέργος Κούλλαρος οι οποίοι έπρεπε να ξεπεράσουν τα εμπόδια των Πέτρου Μαρκαντωνάκη και Ove Johansson από τη Σουηδία αντίστοιχα για να προκριθούν στον τελικό. Στα ημιτελικά του plate της ίδιας κατηγορίας αντιμέτωποι ήταν οι Τάσος Ρουσμένης εναντίον του Βαγγέλη Παππά και ο Κωνσταντίνος Μπογδανίδης ενάντιον του Ρώσου Patel Komarov. Τέλος στις γυναίκες η Νικόλ Ποζίδη κέρδισε 3-1 στα προημιτελικά την Anelia Lazarova Dukova από την Βουλγαρία και αποκλείστηκε με 3-0 στα ημιτελικά από την Γαλλίδα Cathy Gammaitoni (που κέρδισε στα προημιτελικά 3-2 τη Ρωσίδα Ekaterina Clinchikova) ενώ στον άλλο ημιτελικό η Αννίτα Λαδακη (κέρδισε στους «8» με 3-2 τη Ρωσίδα Olga Kuznetsova) αποκλείστηκε επίσης με 3-0 από την Αγγλίδα Beverly Brockway (κέρδισε στους «8» με 3-0 την Ροδίτισσα πρωταθλήτρια Άννα Τομαζου). Στο Plate η Κικη Σπαρταλη έκλεισε θέση στον τελικό μαζί με την Τζωρτζινα Βογιατζάκη.