Με έκπληξη έπεσε η αυλαία στο Holmes Place Open 2016

img_5156Με μια μεγάλη νίκη έκλεισε τους αγώνες του στο Μαρούσι ο Κώστας Καργιώτης κερδίζοντας στον τελικό τον πρωταθλητή Ελλάδας Πέτρο Τζαμαλούκα με 11/5 6/11 11/5 11/7 (3-1) μπροστά σε ένα πολυπληθές κοινό στο Holmes Place. Ο τελικός είχε αρκετούς εντυπωσιακούς πόντους με τον Τζαμαλούκα εμφανώς ανέτοιμο να χάνει δίκαια. Μεγάλη εμφάνιση όμως έκανε και ο Δημήτρης Καρογλανίδης από το Ηράκλειο Κρήτης που κατάφερε να επικρατήσει στον μικρό τελικό του Λεωνίδα Μπενοβία με 7/11 11/6 7/11 11/9 11/7 (3-2) και να πάρει την τρίτη θέση. Ο Καραογλανίδης έχει δείξει διαχρονικά ότι μόνο τυχαίος αθλητής δεν είναι ενώ επίσης έχει προσπαθήσει πολύ με το να προπονείται στην μακρινή Κρήτη και επιβραβεύτηκε με το ανέβασμα στο βάθρο. Στα υπόλοιπα παιχνίδια και στα προημιτελικά ο Γιώργος Αδάμης με αρκετά ώριμο παιχνίδι παραλίγο να κάνει μεγάλη έκπληξη χάνοντας από τον Τζαμαλούκα μόλις με 3-2 ενώ ο Νίκος Κονταρούδης και ο Νίκος Γαλάνης κατάφεραν επίσης να πλασαριστούν στην οχτάδα ενώ αίσθηση έκανε η νίκη του Γιώργου Περυσινάκη επί του Γιώργου Βαφάκου με 3-2 με το Ηράκλειο έτσι να έχει την τιμητική του. Στο special plate, δηλαδή ουσιαστικά στους αγώνες κατάταξης, ο Μιχάλης Τζούλης έδειξε το αθλητικό του ταλέντο κάνοντας μεγάλη πορεία και κερδίζοντας στον τελικό τον Δημήτρη Ηλιακίδη με 2-0 που τον κατατάσσει 9ο. Το plate, γεμάτο w/o, κέρδισε ο Σπύρος Βαρούχας επί του Δημήτρη Σκαράκη με 3-1 και το τρίτο γκέιμ να λήγει 21-19!

Σε μεγάλη μέρα η πρωταθλήτρια Ελλάδας Ελίζα Καργιώτη, περνώντας στο ταμπλό των γυναικών, επικράτησε ολοκληρωτικά της Αννίτας Λαδάκη με 11/6 11/0 11/0 (3-0) ενώ την τρίτη θέση πήρε η Έλενα Λαμπρινάκου που της αξίζουν πολλά συγχαρητήρια για την απίστευτη προσπάθεια που κάνει. Το plate, που και αυτό είχε πάρα πολλά w/o, το πήρε η Ειρήνη Καζαντζή που κέρδισε την Εύη Μαρτίνοβιτς με 3-0.

Στην Α2 των ανδρών μεγάλος νικητής ήταν ο Αλέξανδρος Παπαζήτης που κέρδισε στον τελικό τον Βασίλη Μπάρδη από την Ρόδο με 13/11 11/5 11/9 (3-0) ενώ τρίτος ήταν Θεσσαλονικιός Νάσος Μάτζιος που έκανε καλές εμφανίσεις. Τα ντόπια φαβορί Μενεξελής, Χριστοδουλόπουλος και Ρέτσος εξοντώθηκαν σε προηγούμενους γύρους. Στους αγώνες κατάταξης ο Δημήτρης Χατζόπουλος έσκισε καθώς νίκησε τον Αντώνη Ηλι’οπουλο στον τελικό με 3-1. Στο plate αρίστευσε ο πολύ αγαπητός Sami Haj Hamed που νίκησε στον τελικό τον Γιάννη Κοσκινά από την Κέρκυρα με 3-1. Ο Sami πρώτευσε για άλλη μια φορά και με τις εκπληκτικές του φωτογραφίες με μερικές από αυτές να δημοσιεύουμε παρακάτω και που μπορείτε να δείτε περισσότερες στο προφίλ του στο facebook. Όλα τα αποτελέσματα μπορείτε να δείτε πατώντας εδώ