Αγωνιστικό διήμερο στην Πάτρα

Ολοκληρώθηκε το καθιερωμένο ερασιτεχνικό τουρνουά της Πάτρας στο Three Action το οποίο φέτος είχε τις λιγότερες συμμετοχές από κάθε άλλη φορά με 39 στους άνδρες και μόλις 3 στις γυναίκες. Το τουρνουά στους άνδρες κατέκτησε ο Harry Londy κερδίζοντας στον τελικό τον Κώστα Καργιώτη με σκορ 6/11 11/3 11/8 11/7 (3-1) ενώ το τουρνουά στις γυναίκες πήρε η Ελίζα Καργιώτη με νίκη επί της Άννας Τομάζου με 11/5 11/6 11/3 (3-0). Πατώντας εδώ μπορείτε να δείτε όλα τα αποτελέσματα

Οι πιπεράτες λεπτομέρειες όμως ήταν στα ημιτελικά των ανδρών όπου ο Λεωνίδας Μπενοβίας ενώ ήταν προγραμματισμένο να αντιμετωπίσει τον Harry Londy αρνήθηκε να αγωνιστεί προκειμένου να είναι ξεκούραστος στον αγώνα για την τρίτη θέση (!) ενώ ο Γιώργος Αδάμης αγωνίστηκε κανονικά με τον Κώστα Καργιώτη από τον οποίο ηττήθηκε με 3-0. Έτσι επωφελήθηκε πηγαίνοντας ξεκούραστος στον τελικό εκτός του Μπενοβία και ο Harry Londy. Βεβαίως ο κανονισμός είναι απόλυτα σαφής και λέει ότι όταν ένας παίκτης εγκαταλείπει τότε αναγκαστικά αποχωρεί και από τα τυχόν επόμενα παιχνίδια κατάταξης κάτι το οποίο δεν έγινε καθώς ο αγώνας για την τρίτη θέση διεξήχθη κανονικά με νικητή τον Αδάμη με 3-2. Αυτά δεν γίνονται από αθλητές κάτι που επίσης είναι πάρα πολύ κακό και για τον διοργανωτή που επιθυμεί να έχει το τουρνουά του την μεγαλύτερη επιτυχία με την καλύτερη διεξαγωγή των τελευταίων γύρων που όλοι περιμένουν να παρακολουθήσουν ιδιαίτερα σε ένα μέρος όπως η Πάτρα που έχει την ευκαιρία μόνο μια φορά τον χρόνο να δει σωστότερο σκουός. Πάντως είναι προφανές όπως έχουμε δει και στο παρελθόν ότι σε τέτοιου είδους ερασιτεχνικά τουρνουά που προάγεται ο μαζικός αθλητισμός οι κανονισμοί είναι γενικότερα χαλαροί και δεν ακολουθούνται.

Στα προηγούμενα παιχνίδια θα πρέπει να επισημάνουμε την πολύ καλή εμφάνιση του Σταύρου Αλεξάνδρου ο οποίος έφτασε μέχρι και τα προημιτελικά ενώ η επανεμφάνιση του Γιάννη Ρέτσου μετά από τον τραυματισμό του λίγο έλειψε να πετάξει έξω από το τουρνουά στον πρώτο γύρο το Νο 6 seed Κομινάτο με επίσης τον Γιώργο Περυσινάκη να εγκαταλείπει το παιχνίδι εναντίον του Πίτσου. Το plate πήρε ο Σταύρος Εφεντάκης και το spacial plate ο Δημήτρης Ηλιακίδης