Εν πλω στην Μύκονο

11701038_10152942572896146_4266263666795407486_nΟλοκληρώθηκε το καθιερωμένο ετήσιο Kivotos Mykonos International Open που έγινε από την Παρασκευή 17 έως την Κυριακή 19 Ιουλίου στο υπέροχο γήπεδο των πολυτελών εγκαταστάσεων του ξενοδοχείου Κιβωτός στον Ορνό. Στο τουρνουά συμμετείχαν επαγγελματίες αλλά και ερασιτέχνες παίκτες, σε δύο διαφορετικές κατηγορίες, με πιο δυνατές συμμετοχές αυτές του Δημήτρη Διαμαντόπουλου (Νο 3 Ιταλίας), του Sam Van Brusselen (Νο 2 Βελγίου), του Κύπριου πρωταθλητή Μάριου Χαμπίδη και του Έλληνα πρωταθλητή Πέτρου Τζαμαλούκα.
Μεγάλος νικητής ήταν ο Ιταλός αλλά με Ελληνικές ρίζες Δημήτρης Διαμαντόπουλος που έπειτα από έναν εντυπωσιακό τελικό κέρδισε τον μεγάλο επίσης αντίπαλο του Sam van Brusselen από το Βέλγιο με σκορ 11/9 7/11 11/8 12/10 (3-1). Στον μικρό τελικό νικητής ήταν ο δικός μας πρωταθλητής Πέτρος Τζαμαλούκας (Όμιλος Αντισφαίρισης Αθηνών) ο οποίος παίζοντας κατά διαστήματα εκπληκτικό σκουός νίκησε τον πρωταθλητή Κύπρου νεαρό Μάριο Χαμπίδη με σκορ 11/7 12/10 11/5 (3-0) κατακτώντας τελικά την τρίτη θέση. Στην Α κατηγορία των ανδρών νικητής ήταν ο καταπληκτικός Αλέξανδρος Σοφιανός (Holmes Place Marousi) που κέρδισε τον ανεβασμένο τον τελευταίο καιρό Δημήτρη Σταμπουλή (Vari Sports Club) με σκορ 11/8 11/8 11/7 (3-0). Στον τελικό του plate ο παλαιός πρωταθλητής Λυκούργος Ντούλος (Όμιλος Αντισφαίρισης Αθηνών) πέρασε την αντίσταση του Μάνου Καραμανλή από την Κόρινθο κερδίζοντας τον δύσκολα με 11/4 11/9 4/11 11/5 (3-1). Τέλος στις γυναίκες οι δύο φιναλίστ ήταν η Τόνια Ζούμπου και η Αναστασία Κοντού με την πρώτη τελικά να επικρατεί με 11/4 11/9 11/7 (3-0).
Στην απονομή, που έγινε πάνω στο ιδιόκτητο σκάφος του ξενοδοχείου το Prince de Nauchatel, δόθηκε τιμητική πλακέτα στην οικογένεια Μιχόπουλου για την σημαντική προσπάθεια όλα αυτά τα χρόνια για ανάπτυξη του αθλήματος στην χώρα μας ενώ να υπενθυμίσουμε ότι η ακαδημία σκουός του Πέτρου Τζαμαλούκα για πέμπτο συνεχόμενο καλοκαίρι μεταφέρθηκε στο Κιβωτός από τον Όμιλο Αντισφαίρισης Αθηνών που είναι και η έδρα της.

Να ευχαριστήσουμε τους χορηγούς του τουρνουά φέτος που ήταν τα ισοτονικά ποτά OSHEE που τόνωσαν τους παίκτες κατά την διάρκεια των επίπονων αγώνων τους, το περιοδικό MENSARENA, το restaurant Balthazar, το bar Rock n Roll και τα Άστρα που φρόντισαν και για την διασκέδαση των παικτών! Μάλιστα το βράδυ του Σαββάτου οι παίκτες απόλαυσαν ένα υπέροχο δείπνο στο Balthazar της Μυκόνου με τον ιδιοκτήτη Ανδρέα Πιτσιλή να φιλοξενεί με τον καλύτερο τρόπο τους παίκτες οι οποίοι δοκίμασαν τα περισσότερα πιάτα του εκπληκτικού αυτού εστιατορίου και βεβαίως έμειναν με τις καλύτερες εντυπώσεις. Κατά την διάρκεια του τουρνουά είχαν οργανωθεί και πολλά άλλα events για την διασκέδαση των συμμετεχόντων ενώ κατά την διάρκεια των αγώνων είχαν όλοι την δυνατότητα να κάνουν τις αγορές τους και από την νέα μπουτίκ με αθλητικά είδη Kivotos Pro Shop που πρόσφατα άνοιξε εντός του ξενοδοχείου και ήδη είναι σημείο αναφοράς για αθλητικά στην Μύκονο.