Μέγας Καραογλανίδης

Έπειτα από την ολική ανακαίνιση, ουσιαστικά δημιουργία ενός νέου γηπέδου, στο υπό την νέα ονομασία πλέον Olympico (πρώην Body and Soul) ήρθε η ώρα και για τα πρώτα τουρνουά! Η έναρξη έγινε με το Παγκρήτιο Πρωτάθλημα που έγινε από 22-24 Μαίου και που φέτος μετακόμισε από το Ηράκλειο στα Χανιά και με εμφανή στήριξη από όλη την Κρήτη στο νέο αυτό ξεκίνημα των Χανιωτών. Το τουρνουά αυτό είναι καθιερωμένα κλειστό δηλαδή με την συμμετοχή μόνον παικτών από την Κρήτη. Πατήστε εδώ για να δείτε τα ταμπλό και όλα τα αποτελέσματα

Στην κατηγορία των ανδρών πρωταθλητής Κρήτης για τρίτη συνεχόμενη φορά αναδείχτηκε ο Δημήτρης Καραογλανίδης από τον Όμιλο Ηρακλείου που κέρδισε στον τελικό έπειτα από έναν συναρπασπαστικό αγώνα τον Δημήτρη Σκαράκη από τον Όμιλο Χανίων με σκορ 11/9 7/11 11/13 11/5 11/5 (3-2). Αισθητή ήταν η παρουσία των οικοδεσποτών από τα Χανιά με έξι παίκτες στα προημιτελικά σε σύνολο οκτώ. Στα ημιτελικά αποκλείστηκαν οι Γιώργος Σαρρής (Ηράκλειο) και Δημήτρης Ξενάκης (Χανιά) ενώ την οκτάδα συμπλήρωσαν οι Γιώργος Περισυνάκης, Κύδων Βολάνης, Στέφανος Καφαντάρης και Νίκος Μαροπουλάκης που πήρε και την τελική πέμπτη θέση. Στο plate νικητής ήταν ο Γιάννης Τσουχλαράκης που επικράτησε στον τελικό του Πέτρου Μαρκαντωνάκη με 8/11 11/8 11/8 11/9 (3-1). Αλέξανδρος Μπόβαλης και Δημήτρης Τούλης μάγεψαν στα ημιτελικά.

Στις γυναίκες σε ένα πρωτάθλημα με την μορφή pool (round robin) νικήτρια τερμάτισε η Αναστασία Βαλαδάκη από τα Χανιά με δεύτερη την Κωνσταντίνα Κουκιανάκη.

Συνέχεια με το μεγάλο τουρνουά της Κρήτης με την ονομασία Olympico Chania Squash Open 2015 που και αυτό θα γίνει στις ομόνυμες εγκαταστάσεις από 9-12 Ιουλίου. Μπορείτε να δηλώσετε συμμετοχή πατώντας εδώ