Εντυπωσιακοί αγώνες στο Aquadome

10380518_10152486277751241_3155659382675628340_oΜε μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε το Aquadome Open στο Κορωπί όπου χαρακτηρίστηκε από το υψηλό επίπεδο των επαγγελματιών παικτών καθώς και την συμμετοχή από όλη την Ελλάδα. Στην επαγγελματική κατηγορία Elite μεγάλος νικητής ήταν ο Γάλλος Stephane Galifi που στον τελικό επικράτησε του Φαμπιάν Καλαιτζή με 3/1 ενώ στον μικρό τελικό ο Ουκρανός Ruslan Sorochinskiy νίκησε τον Πέτρο Τζαμαλούκα με 3/0. Στις γυναίκες νικήτρια ήταν η Ελίζα Καργιώτη που επικράτησε δύσκολα στον τελικό της Ζέτας Τζαμαλούκα με 3/1 με τρίτη την Αννίτα Λαδάκη. Την Β κατηγορία κατέκτησε ο Νίκος Συμεωνίδης κερδίζοντας στον τελικό τον Δημήτρη Καραογλανίδη με 3/2 ενώ στην Γ κατηγορία νικητής ήταν ο Γιώργος Χριστοδουλόπουλος που κέρδισε τον Σταύρο Εφεντάκη με 3/0. Τις απονομές έκαναν οι κ. Γιώργος Μπαρλέτης και κ. Μοχάμεντ Σαμανούντι που με μεγάλη χαρά τους ξαναείδαμε στις κερκίδες. Ευχαριστούμε θερμά για άλλη μια φορά τον Sami Haj Hamed για τις υπέροχες φωτογραφίες! Πατώντας εδώ μπορείτε να δείτε όλα τα αποτελέσματα

Στην κατηγορία Elite οι έξι παίκτες χωρίστηκαν σε δύο ομίλους των τριών παικτών ο κάθε ένας όπου κυρίως έπειτα από τις ήττες του Harry Londy από τον Sorochinskiy με 0/3 και του Κώστα Καργιώτη από τον Τζαμαλούκα με 2/3, ο Harry και ο Κώστας έμειναν στην πέμπτη και έκτη θέση. Ο Τζαμαλούκας προσπάθησε για την πρώτη θέση στον όμιλο του αλλά δεν τα κατάφερε έπειτα από την ήττα από τον Καλαιτζή με 3/2 όπως και ο Sorochinkiy που έχασε από τον Galifi με 3/0. Στα ημιτελικά ο Πέτρος δεν προέβαλε μεγάλη αντίσταση στον Stephane χάνοντας με 3/0 ενώ ο Ruslan έχασε αρκετά δύσκολα από τον σταθερό Καλαιτζή με 3/1 διαμορφώνοντας έτσι το ζευγάρι του τελικού με τους Galifi και Καλαιτζή να παίζουν έναν ακόμα εντυπωσιακό αγώνα με τον Γάλλο να επικρατεί τελικά και να παίρνει άλλον έναν τίτλο στην Ελλάδα. Στον τελικό των γυναικών όλα κρίθηκαν στο δεύτερο game στο οποίο δεν κατάφερε η Ζέτα να ισοφαρίσει σε 1-1 με την Ελίζα να επικρατεί και τις δύο κοπέλες να παίρνουν στο τέλος το χειροκρότημα για έναν όμορφο αγώνα.

Στην Β κατηγορία που όπως προείπαμε κέρδισε ο Συμεωνίδης με νίκη στον τελικό επί του Καραογλανίδη με 3/2 να σημειώσουμε και τα πολύ ωραία παιχνίδια που έγιναν στα ημιτελικά με τον Νίκο να κερδίζει εύκολα τον Λεωνίδα Μπενοβία με 3/0 και τον Δημήτρη να βγαίνει νικητής από έναν ακόμα δύσκολο αγώνα αυτή την φορά εναντίον του Γιώργου Αδάμη κερδίζοντας με 3/2. Πολύ καλή πορεία μέχρι τα προημιτελικά έκαναν ο πάρα πολύ ανεβασμένος Αλέξανδρος Παπαζήτης, ο επανεμφανιζόμενος στα τουρνουά Μίλτος Μενεξελής, ο Δημήτρης Ηλιακίδης και ο λύκος Σταύρος Αλεξάνδρου. Το plate πήρε ο Αλφρέδος Κουτσολιούτσος με νίκη επί του Γιώργου Κονταξή.

Στην Γ κατηγορία νικητής ήταν ο Γιώργος Χριστοδουλόπουλος που έπειτα από έναν πολύ καλό αγώνα επικράτησε του Σταύρου Εφεντάκη με τον Γιώργο στα ημιτελικά να αποκλείει τον Δημήτρη Σταμπουλή και τον Σταύρο να κερδίζει τον Μανώλη Κεφαλογιάννη. Στο plate νικητής ήταν ο πιλότος μας Σόλωνας Χωραφάς που κέρδισε τον Πατρινό Ιάσωνα Διονύση Ματσούκα.

Στην διάρκεια του τουρνουά έγινε και σεμινάριο διαιτησίας από τον Marko Podgorsek (περισσότερα μπορείτε να διαβάσετε σε προηγούμενο άρθρο) ενώ ήταν το καλύτερο τουρνουά που έχει γίνει στο συγκεκριμένο club κυρίως λόγω των δυνατών συμμετοχών αλλά και της δουλειάς των διοργανωτών.