Νέα εκτός συνόρων

IMG_2032Νικητής ήταν ο Ramy Ashour στο μεγάλο επαγγελματικό τουρνουά PSA El Gouna International Squash Open 2014 που έγινε στην ομώνυμη περιοχή της El Gouna στην Ερυθρά Θάλασσα στην Αίγυπτο. Στον τελικό επικράτησε του επίσης Αιγύπτιου Mohamed El Shorbagy με 11/7 12/10 8/11 11/8 (3-1 σε 72m) ενώ στα ημιτελικά ο Ashour κέρδισε τον Μαέστρο Amr Shabana με 11/9 11/5 11/5 (3-0 σε 36m) και ο Shorbagy κέρδισε τον Γάλλο Gregory Gautier σε ένα μεγαλειώδες παιχνίδι που κράτησε 112 λεπτά και με τελικό σκορ 11/6 14/16 11/9 12/10 (3-1). Αξίζει να σημειώσουμε ότι στα προημιτελικά έφτασαν πέντε Αιγύπτιοι! Το γυάλινο γήπεδο στήθηκε στην μαρίνα της El Gouna ενώ πλήθος κόσμου παρακολούθησε τους αγώνες στο θέρετρο αυτό και ένας από αυτούς ήταν ο δικός μας βετεράνος, οργανωτής, παλιό μέλος και αρχηγός της Εθνικής μας ομάδας Νίκος Κουρεμένος που εργάζεται σαν διευθυντής σε τουριστικό θέρετρο σε απόσταση μίας ώρας από την El Gouna και που μας μετέφερε στο κλίμα με φωτογραφίες που πόσταρε στο facebook. Διοργανωτής αυτού του τουρνουά και ψυχή του είναι ο Amr Mansi που μέχρι πρόσφατα ήταν επαγγελματίας παίκτης ενώ είναι παλιός μας φίλος και που διοργάνωσε και φέτος ένα πολύ επιτυχημένο τουρνουά με μια εκπληκτική τελετή λήξης όταν αναρίθμητα πυροτεχνήματα που εκτοξεύονταν από το γήπεδο (!) φώτισαν τον ουρανό. Παρακάτω στο τέλος του προσεχούς άρθρου μπορείτε να δείτε σε βίντεο περίληψη των ημιτελικών και του τελικού αλλά και πολλές φωτογραφίες (από το SquashSite). Δείτε εδώ αναλυτικό ρεπορτάζ

Στην τουρνέ επίδειξης που αυτή την φορά έγινε στην Βερμούδα από τους βετεράνους θρύλους του αθλήματος και με την ονομασία Legends of Squash συμμετείχαν έξι παγκόσμιοι πρωταθλητές! Νικητής ήταν ο Αυστραλός David Palmer με νίκη στον τελικό επί του Γάλλου Thierry Lincou με σκορ 8/11 11/5 7/11 11/7 1/0 (3-2) στον πόντο του θανάτου! Τι εννοούμε και ακόμα περισσότερα σε αναλυτικό ρεπορτάζ μπορείτε να δείτε πατώντας εδώ

Στους Πανευρωπαικούς αγώνες κάτω των 19 που έγιναν στο Ελσίνκι της Φιλανδίας νικητές στο ατομικό ήταν η Nele Ginis από το Βέλγιο και ο Rittcie Fallows από την Αγγλία ενώ το ομαδικό εθνικών ομάδων που ακολούθησε του ατομικού το κατέκτησε για άλλη μια φορά η Αγγλία. Περισσότερα μπορείτε να διαβάσετε εδώ

Ο γνωστός μας Shaun Le Roux, που συμμετείχε πέρσι στο διεθνές τουρνουά στην Ρόδο, κατέκτησε δύο συνεχόμενα επαγγελματικά τουρνουά PSA, το Northumbria Open στο Newcastle και το IG Paris Open στο Παρίσι! Διαβάστε περισσότερα πατώντας εδώ για Newcastle και για Παρίσι.

Σε άλλο τουρνουά γυναικών αυτή την φορά το Texas Open στο Houston των ΗΠΑ η Nour El Sherbini από την Αίγυπτο κέρδισε την Dipika Pallikal από την Ινδία με 3-1. Περισσότερα εδώ

Διεθνείς συμμετοχές είχαμε και από τους πρωταθλητές Ελλάδας 2013. Σε τουρνουά που έγινε στην Σόφια της Βουλγαρίας νικήτρια ήταν η πρωταθλήτρια μας Ελίζα Καργιώτη ενώ σε δύο τουρνουά που έγιναν στο Βέλγιο συμμετείχε ο επίσης πρωταθλητής μας Harry Londy. Στο πρώτο τουρνουά στο Geel αποκλείστηκε στον πρώτο γύρο από τον Ολλανδό Piedro Schweertman με 3-0 κατακτώντας τελικά το plate με τρεις συνεχόμενες νίκες ενώ στο δεύτερο τουρνουά στο Karteria club στο Diest πέρασε τον πρώτο γύρο και αποκλείστηκε στα ημιτελικά από τον μετέπειτα νικητή Ismael Mubure με 3-0.