Η ώρα του Gautier στο Σικάγο

Ο Γάλλος Gregory Gautier ήταν ο νικητής του τουρνουά Motor City Open στην πόλη του Σικάγου καθώς επικράτησε σε έναν γρήγορο τελικό που κράτησε μόλις 24 λεπτά τον Αιγύπτιο Ramy Ashour με σκορ 11/7 11/3 11/4 (3-0). Στις γυναίκες νικήτρια ήταν η Αγγλίδα Laura Massaro παίρνοντας τον τελικό επί της Αιγύπτιας Raneem El Weleily με 9/11 11/8 11/9 3/11 11/6 (3/2) σε έναν αγώνα που χάρηκαν περισσότερο οι θεατές που παρακολούθησαν την τελευταία μέρα του τουρνουά. Στα ημιτελικά των ανδρών ο Ashour επικράτησε με 11/9 10/12 11/1 11/4 (3-1) του Nick Matthew και ο Gautier επί του Mohamed El Shorbagy με 11/7 6/11 11/9 11/6 (3-1). Να σημειώσουμε την μεγάλη νίκη του James Willstrop επί του Amr Shabana στον γύρο των 16 με το εκπληκτικό 11/4 11/8 11/1 (3-0) και να τονίσουμε επίσης ότι παρότι και ο Matthew στον ημιτελικό αλλά και ο Ashour στον τελικό έδειξαν να έχουν πρόβλημα τραυματισμού παρόλα αυτά έδειξαν πόσο μεγάλοι αθλητές είναι και ολοκλήρωσαν τους αγώνες τους χωρίς να εγκαταλείψουν.Ακολουθεί το μεγάλο τουρνουά PSA World Series που θα διεξαχθεί από 15-19 στο Ρίτσμοντ της Βιρτζίνια. Περισσότερα μπορείτε να διαβάσετε εδώ