Swedish Open (με βίντεο ολόκληρου του τελικού & των ημιτελικών), εθνικά πρωταθλήματα και πολλά άλλα

Η εβδομάδα που πέρασε ήταν εβδομάδα εθνικών πρωταθλημάτων και έτσι στην Μεγάλη Βρετανία, στην Γαλλία, στην Ολλανδία, στο Βέλγιο και στην Γερμανία είχαμε τα εθνικά πρωταθλήματα των χωρών αυτών από τα οποία βγήκαν οι νέοι Πρωταθλητές.

• Στην Ολλανδία ο Laurens Jan Anjema, γιός του παλιού Ολλανδού πρωταθλητή Robert-Jan, κατέκτησε το ένατο του πρωτάθλημα Ολλανδίας και έτσι πλησίασε το ρεκόρ του πατέρα του που είχε κατακτήσει δώδεκα. Στον τελικό στο καταπληκτικό Frans Otten Stadium, που έχουν διεξαχθεί αρκετές φορές οι Πανευρωπαϊκοί, κέρδισε τον Piedro Schweertman με 11/6 9/11 11/8 11/5 (3-1) ενώ στις γυναίκες έγινε η έκπληξη και η Milou Van Helden πήρε τον πρώτο τους τίτλο κερδίζοντας την Natalie Grinham με 9/11 11/9 11/9 12/10 (3-1). Περισσότερα μπορείτε να διαβάσετε εδώ στα Ολλανδικά και εδώ στα αγγλικά (SquashSite)
  • Στην Γερμανία ο Simon Roesner κατέκτησε για 8η φορά τον τίτλο του πρωταθλητή Γερμανίας καθώς κέρδισε στον τελικό τον Raphael Khandra με σκορ 5/11 11/8 11/2 11/4 (3-1) και στις γυναίκες νικήτρια ήταν η Franziska Hennes με σκορ 7/11 11/8 6/11 11/8 11/6 (3-2). Περισσότερα διαβάστε εδώ (στα γερμανικά)
  • Στο Βέλγιο ο Stefan Casteleyn κατέκτησε τον τίτλο για 12η φορά κερδίζοντας στον τελικό τον Jan Van Den Herrewegen με σκορ 3-0 ενώ στις γυναίκες τον τίτλο πήρε η Nele Gilis κερδίζοντας την αδελφή της Tinne με 3-2. Πόσο περήφανοι θα είναι οι γονείς!
  • Στην Γαλλία έπειτα από την απόσυρση της τελευταίας στιγμής του Gregory Gautier λόγω ίωσης άνοιξε ο δρόμος για τους υπόλοιπους και Πρωταθλητής Γαλλίας αναδείχθηκε ο Gregoire Marche που κέρδισε στον μεγάλο τελικό τον Mathieu Castagnet με σκορ 12/10 3/11 11/6 11/9 (3-1) και με τρίτο τον Christophe Andre και στις γυναίκες κέρδισε η Camille Serme την Laura Pomportes με 11/0 11/5 11/4 (3-0) με τρίτη την Cyrielle Peltier. Περισσότερα μπορείτε να διαβάσετε εδώ (στα γαλλικά)
  • Στην Μεγάλη Βρετανία, δηλαδή στην χώρα που παίζουν πολλοί πρωτοκλασάτοι παίκτες, ο συναγωνισμός όπως φαντάζεστε είναι πάρα πολύ μεγάλος. Πολλοί παίκτες επίσης παίκτες που έχουν περάσει από την Ελλάδα συμμετείχαν είτε στις κατηγορίες ανδρών και γυναικών είτε στους βετεράνους. Αναφέροντας μερικούς στους βετεράνους άνω των 35 πρωταθλητής ήταν ο Simon Parke γνωστός από τις επισκέψεις του στο Greek Open αλλά και οικοδεσπότης Ελλήνων παικτών στην πρόσφατη επίσκεψη τους στο Παγκόσμιο του Μάντσεστερ. Να σημειώσουμε ότι αγωνίστηκε σε μικρότερη κατηγορία αν και είναι άνω των 40 προκειμένου να έχει μεγαλύτερο συναγωνισμό. O Robbie Temple που έπαιξε το προηγούμενο καλοκαίρι στο Rhodes International στην όμορφη μας Ρόδο δυστυχώς έχασε στον πρώτο γύρο από τον Chris Simpson 3-1 ενώ ο Andy Whipp, που είχε αντιμετωπίσει τον Ramy Ashour στον τελικό του PSA Vari Open 2004, έχασε επίσης πρώτο γύρο από τον Σκοτσέζο Alan Clyne όπως και ο Antony Graham γνωστός στους Κρητικούς από το τουρνουά στο Κόκκινο Χωριό. Στις γυναίκες η Ema Beddoes, που ήταν στην ίδια ομάδα του Val De Reil μαζί με την δικιά μας Ζέτα Τζαμαλούκα, έφτασε μέχρι τα προημιτελικά όπου έχασε από την Alison Waters. O Daryl Shelby που είχε αγωνιστεί στο PSA Hyatt Thessaloniki Open 2006 έφτασε μέχρι τα ημιτελικά που αποκλείστηκε από τον Nick Matthew με 3-1 σε ένα περιπετειώδες παιχνίδι με πολλά μπλοκαρίσματα και ενστάσεις στον διαιτητή που ξέφυγε λίγο από τα όρια στο 4ο γκέιμ (βίντεο παρακάτω).  Στις γυναίκες Πρωταθλήτρια αναδείχθηκε για τέταρτη φορά η Alison Waters που κέρδισε στον τελικό την Ιρλανδή Madeline Perry εύκολα με σκορ 11/3 11/3 11/6 (3-0 σε 33m) ενώ στον μεγάλο τελικό των ανδρών ο Nick Matthew επικράτησε του μεγάλου του αντιπάλου James Wilstrop με σκορ 5/11 12/10 11/4 11/8 (3-1 σε 72m) κατακτώντας έτσι και το πρωτάθλημα Μεγάλης Βρετανίας μετά τον Παγκόσμιο τίτλο και το Νο 1 στην παγκόσμια κατάταξη! Πραγματικά εντυπωσιακή χρονιά για τον Matthew! Περισσότερα μπορείτε να διαβάσετε εδώ (στα αγγλικά)
  • Στο Linkoping της Σουηδίας διεξήχθη το δεύτερο μεγαλύτερο τουρνουά σε Ευρωπαϊκό έδαφος το ιστορικό PSA Swedish Open. To τουρνουά αυτό εκτός από την επαγγελματική κατηγορία έχει και τουρνουά σε όλες τις κατηγορίες ανδρών, γυναικών αλλά και βετεράνων και συμμετέχουν εκατοντάδες παίκτες. Διοργανωτής είναι η παλιά δόξα της Σουηδίας και πλέον βετεράνος παίκτης και Πρωταθλητής Ευρώπης στην ηλικιακή κατηγορία του Fredrik Johnson ο οποίος έκανε καταπληκτική δουλειά και ειδικά φέτος το τουρνουά είχε την συμμετοχή σχεδόν όλων των μεγάλων ονομάτων! Το καλοκαίρι που μας πέρασε ο Fredrik είχαμε την χαρά να τον έχουμε στη χώρα μας καθώς επισκέφτηκε την Ρόδο για διακοπές και έπαιξε επίσης και μαζί με τους ντόπιους παίκτες τους οποίους και κάλεσε να επισκεφτούν και να παίξουν κάποια στιγμή στο τουρνουά του στο οποίο στο παρελθόν έχουν αγωνιστεί όλοι σχεδόν οι Έλληνες πρωταθλητές. Το τουρνουά κατέκτησε ο Nick Matthew κερδίζοντας σε έναν καταπληκτικό τελικό τον Ramy Ashour, που επανήλθε αισίως στους αγωνιστικούς χώρους, με σκορ 11/13 11/6 11/8 6/11 11/4 (3-2 σε 90m). Πολύ καλά παιχνίδια έγιναν και στα ημιτελικά με τον Nick Matthew να κερδίζει τον Gregory Gautier με 12/10 11/8 11/1 και τον Ramy Ashour να αποκλείει στο ματς του τουρνουά τον μαέστρο Amr Shabana 9/11 11/2 11/8 6/11 11/7 (3-2 σε 73m). Παρακάτω μπορείτε να δείτε και βίντεο από αυτά τα παιχνίδια. Περισσότερα μπορείτε να διαβάσετε εδώ (SquashSite)
  • Ο Αιγύπτιος Mohamed El Shorbagy κατέκτησε το Motor City Open το οποίο έγινε στο Ντιτρόιτ αμέσως μετά το τουρνουά της Νέας Υόρκης κερδίζοντας στον τελικό τον Άγγλο Peter Barker με σκορ 8/11 12/14 11/4 11/6 11/7 (3-2 σε 92m) και με αντεπίθεση καθώς έχανε με 0-2 γκέιμ! Για την νίκη του αυτή εκτός από το χρηματικό έπαθλο πήρε σαν δώρο από τους διοργανωτές και ένα ρολόι Rolex αξίας $8000. Περισσότερα μπορείτε να διαβάσετε εδώ (SquashSite)

1800272_809372069079472_585068562_n

Στην νέα κατάταξη της PSA για τον μήνα Φεβρουάριο για πρώτη φορά στην ιστορία το Νο 1 το μοιράστηκαν δύο παίκτες, ο Nick Matthew και ο Gregory Gautier, καθώς ισοβάθμησαν με τους ίδιους βαθμούς ενώ ο Shorbagy ανέβηκε μια θέση στο Νο 3. Περισσότερα διαβάστε εδώ

1798869_809966632353349_1605099820_nΣε ένα ακόμα τουρνουά στις ΗΠΑ αυτή την φορά στο Πίτσμπουργκ νικητής ήταν ο Αιγύπτιος Gamal Abdel Awad που κέρδισε στον τελικό τον Alister Walker από την Μποτσουάνα με 5/11 11/7 11/4 13/11 (3-1 σε 82m). Να σημειώσουμε ότι τον Gawad τον έχουμε απολαύσει και στα μέρη μας καθώς είχε κατακτήσει και το PSA Greek Open 2009 που είχε γίνει στα γήπεδα του ΟΑΑ. Διαβάστε αναλυτικό ρεπορτάζ εδώ (SquashSite)

Η Nicol David από την Μαλαισία κατέκτησε και το τουρνουά στο Κλήβελαντ κερδίζοντας στον τελικό την Annie Au από το Hong Kong με 13/11 11/5 11/6 (3-0) και επιβεβαίωσε ότι είναι το αναμφισβήτητο Νο 1 στον κόσμο. Στην πρώτη δεκάδα της παγκόσμιας κατάταξης γυναικών βρίσκουμε παίκτριες από 7 διαφορετικές εθνικότητες. Αναλυτικό ρεπορτάζ εδώ (SquashSite)

O γνωστός ηθοποιός Hugh Jackman έκανε την εμφάνιση του στον διεθνές τύπο με μια φωτογραφία έπειτα από μια προπόνηση του στο σκουός. Ίσως το σκουός τον έχει κάνει τόσο δυνατό σαν Wolverine των κινηματογραφικών X-Men ! 1517617_809529129063766_936424302_n