Το πρώτο του τουρνουά ο Γιώργος Κονταξής

1273262_10151938833251241_14768094

1239339_10151938820Ολοκληρώθηκε το τουρνουά που έγινε θεσμός αμέσως μετά την επιστροφή μας από τις διακοπές με στόχο να μπαίνουμε σιγά σιγά στον ρυθμό και στις προπονήσεις. Το φετινό τουρνουά το κατέκτησαν ο Γιώργος Κονταξής στους άνδρες και η Σαρίνα Μιζάν στις γυναίκες με κοινό χαρακτηριστικό ότι αυτό ήταν το παρθενικό τουρνουά που κέρδισαν και για τους δύο. εδώ μπορείτε να δείτε όλα τα αποτελέσματα

Στους άνδρες λοιπόν οι παίκτες χωρίστηκαν σε ομίλους εκ των οποίων οι πρώτοι προχώρησαν στα ημιτελικά, οι δεύτεροι στις θέσεις 5-8 και οι υπόλοιποι συμπεριλήφθηκαν στο plate. Στους αγώνες των ομίλων είχαμε αρκετά καλά παιχνίδια με καλύτερο αυτό μεταξύ του Σταύρου Αλεξάνδρου και της Ελίζας Καργιώτη με τον πρώτο να κερδίζει με 11-9 στο πέμπτο γκέιμ. Άλλο ένα πολύ ποιοτικό παιχνίδι ήταν αυτό μεταξύ του Γιώργου Κονταξή εναντίον του Γιάννη Μηναίδη (VSC) με τον ακούραστο Γιώργο να μαζεύει όλες τις μπάλες και να επικρατεί τελικά με 3/1 ενώ σε άλλο παιχνίδι ο Μανώλης Κεφαλογιάννης (VSC) προηγήθηκε με 2/1 προτού ηττηθεί 3/2 από τον Νίκο Γαλάνη. Μεγάλη νίκη επίσης και του Σωτήρη Πίγκα επί του καλού Διονύση Σταθόπουλου με 3/1, μια νίκη που του άνειξε τον δρόμο για τα ημιτελικά. Στα ημιτελικά λοιπόν ο Κονταξής κέρδισε τον Πίγκα (VSC) και ο Γαλάνης τον Αλεξάνδρου σε δύο χορταστικά παιχνίδια. Ο μεγάλος τελικός ήταν αντάξιος του επιπέδου των δύο παικτών με τους δύο έμπειρους φιναλίστ να παίζουν σε υψηλή ταχύτητα και με μερικούς εντυπωσιακούς πόντους με τελικό νικητή τον Γιώργο Κονταξή. Στις γυναίκες η Σαρίνα Μιζάν (Βούλα) επιβαιβέωσε τον τίτλο του φαβορί καθώς κέρδισε την Πένυ Μπινιάρη με 3/0, την Πένυ η οποία αγωνίστηκε σε κάθε πόντο για το καλύτερο και δεν άφησε καμία μπάλα που να μην κυνηγήσει αφήνοντας στην τρίτη θέση την Οξάνα Κουτκόφσκι από την Ουκρανία. Στο plate μεγάλες εμφανίσεις έκανε ο Θόδωρος Ευθημίου (Holmes) που στον τελικό επικράτησε δύσκολα του αρκετά ανεβασμένου και αγωνιστή Θόδωρου Βωκού με 3/2 ενώ πολύ καλός και ο Αλέξανδρος Ζαφειρόπουλος (ΟΑΑ) που έμεινε στην τρίτη θέση.

Κλείνοντας να επισημάνουμε το πολύ καλό κλίμα σε όλη την διάρκεια του τουρνουά, την αγωνιστικότητα όλων των (επί το πλείστον) βετεράνων παικτών και τις ευχαριστίες όλων των παικτών για τις συνθήκες και την οργάνωση ενός ακόμα πετυχημένου τουρνουά από το Vari Sports Club. Ραντεβού πλέον στο καθιερωμένο μεγάλο τουρνουά του VSC, το Vari Sports Club Squash Open 2013 που θα διεξαχθεί από 6 έως 10 Νοεμβρίου στο ίδιο κλαμπ.