Το πολυτελέστερο τουρνουά της χώρας ταρακούνησε και πάλι την Μύκονο

1233474_588915871150797_1260339373_nΗ νέα αγωνιστική χρονιά ξεκίνησε με το καθιερωμένο και πολυτελέστατο διεθνές τουρνουά Kivotos Mykonos Squash Open 2013 που διεξήχθη όπως πάντα άλλωστε από το 2001 στο καταπληκτικό γήπεδο του ξενοδοχείου Κιβωτός στον Ορνό της Μυκόνου. Και λέμε πολυτελέστατο για πολλούς λόγους! Πρώτα από όλα γιατί το Κιβωτός είναι ένα exclusive boutique ξενοδοχείο με 39 μόνο σουίτες χτισμένο σε μια μοναδική τοποθεσία που το διαλέγουν για την διαμονή τους διάσημοι από όλο το διεθνές jet set και που εκτός των άλλων διαθέτει ένα εκπληκτικό γήπεδο σκουός με μεγάλη χωρητικότητα θεατών. Ένας ακόμα λόγος που δικαιολογεί τον χαρακτηρισμό που δώσαμε στο τουρνουά είναι ότι υπάρχουν και πολλά events για τους συμμετέχοντες εκτός γηπέδου οι οποίοι φέτος φιλοξενήθηκαν και διασκέδασαν στα κορυφαία restaurants και bars του νησιού. δείτε εδώ όλα τα αποτελέσματα

IMG_9424Στα αγωνιστικά τώρα το τουρνουά κατέκτησε ο Atilla Mustafaoglou από την Τουρκία που στον τελικό επικράτησε του Δημήτρη Ξενάκη από τα Χανιά με σκορ 5-11 11-7 14-16 11-9 11-7 (3/2) έπειτα από έναν συναρπαστικό αγώνα που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των θεατών. Ο Δημήτρης κουρασμένος από τα προηγούμενα παιχνίδια του πάλεψε ηρωικά τον κάθε πόντο αλλά στο τέλος του έλειπε η νικητήρια μπάλα. Ο Atilla άξια πήρε την πρώτη θέση καθώς έπαιξε σταθερά σε όλη την διάρκεια του τουρνουά. Την τρίτη θέση κατέλαβε ο επίσης Τούρκος Volkan Hidayetoglou που κέρδισε τον Γιάννη Μιναίδη από το Vari Sports Club με σκορ 3/1 ενώ στα ημιτελικά ο Mustafaoglou κέρδισε τον Γιάννη Μιναίδη, που κουράστηκε και δεν κατάφερε να τον πιέσει ως το τέλος, με 11-5 14-16 11-6 11-8 (3/1) ενώ ο Ξενάκης πέρασε το εμπόδιο του Hidayetoglou με σκορ 11-6 11-7 11-9 (3/0).

Στην φάση των ομίλων έγιναν μερικά συναρπαστικά παιχνίδια. Στον Όμιλο Α ο Atilla Mustafaoglou κέρδισε τον ισχυρό Λογοθέτη Χιωτάκη και εξασφάλισε μια θέση στα ημιτελικά ενώ ο πολύ βελτιωμένος Θωμάς Μαυρουδής έμεινε στην τρίτη θέση του ομίλου. Στον Όμιλο Β η έκπληξη των αγώνων ήταν η πολύ καλή απόδοση του παλαιού πρωταθλητή Λυκούργου Ντούλου που κέρδισε τον Αλέξανδρο Μπόβαλη που κατετάγη τρίτος και κόντραρε τον Volkan Hidayetoglou προτού ηττηθεί με 3/1. Στον Όμιλο Γ ο Δημήτρης Ξενάκης κέρδισε δύσκολα τον Γιάννη Σαραιντάρη, στο ντέρμπι του ομίλου, με 3/1 ενώ ο Σαραιντάρης κέρδισε με 3/1 τον Θοδωρή Βώκο από τον ΟΑΑ ο οποίος έπαιξε πολύ καλά κατά διαστήματα και αγωνίστηκε σε κάθε μπάλα. Τέλος στον Όμιλο Δ ο Γιάννης Μιναίδης είχε εύκολο έργο με δεύτερο τον Βούλγαρο Emil Chomonev που κέρδισε δύσκολα τον ανεβασμένο Νίκο Φουντουλάκη από τα Χανιά με 3/1. Στους αγώνες κατάταξης ο Λυκούργος Ντούλος έκανε την έκπληξη και κατέκτησε την 5η θέση ενώ οι Χανιώτες Μαυρουδής και Μπόβαλης μοιράστηκαν την 9η θέση αφήνοντας από κάτω τους τους υπόλοιπους παίκτες.

Ανάμεσα στους αγώνες υπήρχε μεγάλο κενό για να επιτρέψει στους παίκτες να κάνουν τις βουτιές τους στις ανεπανάληπτες παραλίες του νησιού ή στην πανέμορφη πισίνα του Κιβωτός. Από τα αξιοσημείωτα ήταν ότι η παρέα από τα Χανιά ερχόταν στους αγώνες κάθε μέρα μέσω θαλάσσης, μια πραγματικά εντυπωσιακή είσοδος! Το βράδυ του Σαββάτου οι παίκτες και οι συνοδοί τους δειπνήσαν στο καταπληκτικό bar restaurant του επίσης σκουοσίστα Μάριου Σιακόλα το οποίο λέγεται Arte Italiana και βρίσκεται στη Χώρα της Μυκόνου με την μεσογειακή του κουζίνα και τα μοριακά ποτά του. Μετά το πέρας των αγώνων το βράδυ της Κυριακής ακολούθησε η απονομή στο κοσμικό και παγκοσμίως γνωστό bar restaurant Interni όπου ο ιδιοκτήτης κος Νίκος Βαρβέρης προσέφερε πολύ φαγητό, οι παίκτες έπειτα δοκίμασαν τα μοναδικά cocktail και η συνέχεια δόθηκε στα bar Rock n Roll και Άστρα μέχρι το ξημέρωμα! Αφήσαμε για το τέλος το πιο σημαντικό και της ευχαριστίες όλων των παικτών στην εκπληκτική φιλοξενία του ιδιοκτήτη του Κιβωτός κ. Ιάσωνα Μιχόπουλο & της οικογένειας του και στον διοργανωτή και ψυχή του τουρνουά τα δέκα αυτά χρόνια Πέτρο Τζαμαλούκα που αυτή την φορά δεν αγωνίστηκε για να είναι πιο αμφίρροπο το τουρνουά και ο τελικός του νικητής. Ακόμα υπήρχε μια πολύ καλή μύξη στους παίκτες του τουρνουά, έγιναν καινούργιες φιλίες και όλοι προσκλήθηκαν στα τουρνουά της Τουρκίας και της Βουλγαρίας ως φιλοξενούμενοι των παικτών που ταξίδεψαν από Κωνσταντινούπολη και Σόφια. Ήταν από τα καλύτερα τουρνουά που έχουν γίνει στην χώρα μας και όλοι έδωσαν ραντεβού για του χρόνου και το καλοκαίρι 2014!!!