THIS IS PATRAAAAAAAAAAAAAAAAA ! – Three Action Dur Patra Open 2013

Γράφει ο Μάριος Δημακόπουλος (μέσα από το αεροπλάνο για Λονδίνο)
968808_10201324169374097_1252985045_nΟ Μάιος είναι ονομαστός για πολλά μεγάλα και πασίγνωστα αθλητικά γεγονότα. Μεταξύ άλλων ξεκινούν τα play-off του NBA, οι τελικοί του Champions League και του Europa League, αλλά το αθλητικό γεγονός που πραγματικά ξεχωρίζει και είναι αυτό που περιμένουν με ανυπομονησία οπαδοί σε όλες τις άκρες του κόσμου είναι το Three Action DUR Squash Open στην εξωτική Πάτρα. Έτσι και φέτος, το τριήμερο από 16 έως 19 Μαΐου, έλαβε χώρα αυτό το ξεχωριστό τουρνουά! Το τουρνουά χωρίστηκε σε δυο επίπεδα, στο Elite, όπου έλαβαν μέρος οι πρώτοι 8 seeded παίκτες και το Advanced, όπου έλαβαν μέρος όλοι οι υπόλοιποι παίκτες, με τους ηττημένους των δυο πρώτων παιχνιδιών να λαμβάνουν μέρος στο Plate. Επίσης υπήρξε και ένα μικρό τουρνουά γυναικών, όπου έγινε σε format round robin ομίλων. Έγιναν συναρπαστικά παιχνίδια σε όλες τις κατηγορίες και υπήρξαν αρκετές εκπλήξεις καθώς και πολλές ανατροπές, που καθήλωσαν τους πολλούς θεατές! Πατήστε εδώ για να δείτε όλα τα αποτελέσματα Πατήστε εδώ για να δείτε περισσότερες φωτογραφίες

Στην κατηγορία Advanced, το νούμερο ένα του ταμπλό Αλέξανδρος Καρυδακης έπεσε θύμα έκπληξης στα χεριά του πολύ βελτιωμένου και εντυπωσιακά ανεβασμένου Διονύση Σταθόπουλου και έχασε στις λεπτομέρειες με 3-0 (11-8, 13-11, 16-14) και ο Γιάννης Χαρμπατσης έχασε από το Νέστορα Νικολόπουλο με 3-1 (11-7, 11-4, 10-12, 12-10). Το ματς που ακλούθησε μεταξύ του Νέστορα και του Διονύση ήταν απλά συναρπαστικό και ένα από τα καλύτερα ματς του τουρνουά, με τελικό νικητή το Νέστορα με 3-2 (9-11, 11-5, 8-11, 11-2, 11-9). Ο Νέστορας δεν κατάφερε να περάσει στον τελικό όμως, αφού βρήκε μπροστά του το Γιώργο Αδαμη, που πέρασε σαν σίφουνας από τους προηγούμενους γύρους, παρότι αντιμετώπισε πολλούς δυνατούς παίκτες και κυρίως μια από τις μεγάλες αποκαλύψεις των τελευταίων τουρνουά, το Γιάννη Ρετσο. Στο κάτω μέρος του ταμπλό, ξεχώρισαν οι νίκες του πολύ δυνατού Γιώργου Κονταξη επί του επίσης πολύ ανεβασμένου Ανδρέα Κομινατου με 3-1 (11-4, 8-11, 11-8, 12-10) και επί του μαέστρου Σταυρού Αλεξάνδρου ξανά με 3-1 (9-11, 16-14, 11-9, 11-9), σε ένα ματς γκραν γκινιολ για γερά νεύρα! Ένα επίσης από τα πιο συναρπαστικά ματς ήταν αυτό του νούμερου δυο του ταμπλό Μάριου Δημακοπουλου εναντίον ενός από τα νέα παιδιά του ελληνικού σκουός, του Λεωνίδα Μπενοβια, με το Λεωνίδα να προηγείται εντυπωσιακά με 2-0, αλλά το Μάριο να βρίσκει τον τρόπο να γυρίσει το παιχνίδι και να νικήσει τελικά με 3-2 (7-11, 9-11, 11-5, 11-8, 11-6). Ο τελικός έγινε μεταξύ του Αδαμη και του Δημακοπουλου, με το Μάριο να ξεκινά δυνατά και νε φέρνει το Γιώργο σε αρκετά δύσκολη θέση στο πρώτο γκειμ, όπου και προηγήθηκε με 8-5, αλλά ο Γιώργος ανέβασε το παιχνίδι του εντυπωσιακά στις κρίσιμες στιγμές, ανάγκασε το Μάριο στο να υποπέσει σε πολλά λάθη και τελικά ήταν πανάξιος και δίκαιος νικητής με 3-0 (11-9, 11-3, 11-8). Στην κατηγορία του Plate, που ήταν πολύ υψηλής δυναμικότητας, έγιναν επίσης πολλά και αμφίρροπα ματς. Στους ημιτελικούς, μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, ο iron-man του Πατρινού σκουός, Ανδρέας Κομινατος, κέρδισε τον πολύ βελτιωμένο Δημήτρη Ηλιακιδη με 2-1 (12-10, 8-11, 11-7) και ο πολύ καλός Δημήτρης Δελαβογιας κέρδισε με 2-0 (11-2, 11-8) τον πολύ βελτιωμένο Απόστολο Βανταρακη. Στον τελικό, ο Ανδρέας ήταν απλά ασταμάτητος και με κεκτημένη ταχύτητα κατάφερε να καταβάλει τη σθεναρή αντίσταση του Δημήτρη και να κατακτήσει το Plate με 3-0 (11-5, 11-6, 14-12).

Στην κατηγορία Elite, έγιναν πολλά όμορφα και ανταγωνιστικά παιχνίδια. Τα φαβορί Πέτρος Τζαμαλουκας, Κώστας Καργιωτης και Γιώργος Περισυνακης κατέβαλαν αρκετά εύκολα τους αντιπάλους τους με 3-0 έκαστος, αλλά το πιο συναρπαστικό ματς ήταν αυτό μεταξύ του Γιώργου “Jose Cuervo” Βαφακου και του πολύ δυνατού Σπύρου Βαρουχα από την Κέρκυρα. Παίζοντας κατά διαστήματα εκπληκτικό σκουός, ο Σπύρος προηγήθηκε με 2-0 γκειμ, αλλά ο Γιώργος έκανε αυτό που ξέρει να κάνει καλά τόσα χρόνια και γύρισε το ματς, καταφέρνοντας τελικά να κερδίσει με 3-2 (3-11, 6-11, 11-7, 11-4, 11-6). Στους αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 5-8, έγινε ακόμα ένα καταπληκτικό ματς μεταξύ του Μιχάλη Ιωαννίδη και του Δημήτρη Σκαρακη, με τα δυο παιδιά να μην αφήνουν καμία μπάλα, παρότι ήταν και οι δυο φανερά εξουθενωμένοι από την υπερπροσπάθεια. Ο Μιχάλης ήταν τελικά ο νικητής με 3-2 (9-11, 11-5, 16-14, 8-11, 11-4), αλλά στον αγώνα για την πέμπτη θέση βρήκε το Σπύρο σε πολύ καλή φόρμα, μετά την εντυπωσιακή του νίκη επί του Νίκου Γαλάνη με 3-0 (12-10, 11-2, 11-3), και ο Σπύρος κατέκτησε την πέμπτη θέση, νικώντας δύσκολα με 3-1 (11-9, 11-1, 9-11, 11-8), με το Μιχάλη να αρκείται στην έκτη θέση. Την εβδόμη θέση κατέκτησε η Δημήτρης, αφού ο Νίκος δυστυχώς έπρεπε να αποχωρήσει νωρίς λογω άλλων υποχρεώσεων. Στους ημιτελικούς, τα μεγάλα φαβορί Πέτρος Τζαμαλουκας και Κώστας Καργιωτης συνέχισαν την εντυπωσιακή τους πορεία και νίκησαν τον Γιώργο Βαφακο και Γιώργο Περισυνακη αντίστοιχα. Ο Βαφακος ήταν αυτός που κατέκτησε τελικά και την τρίτη θέση, μετά από ένα πολύ όμορφο μικρό τελικό, νικώντας με 3-1 (11-5, 11-6, 6-11, 12-10). Ο μεγάλος τελικός ήταν ένα παιχνίδι αντάξιο της ικανότητας και των δυο παικτών, με συναρπαστική εξέλιξη, διακυμάνσεις στο σκορ και τις αναμενόμενες εντάσεις. Ο Κωνσταντίνος ξεκίνησε πάρα πολύ δυνατά και κατάφερε να προηγηθεί με 2-0, αλλά ο Πέτρος κατάφερε να βρει τα ψυχικά αποθέματα και εκμεταλλευόμενος και την τεραστία του εμπειρία γύρισε το παιχνίδι και κατέκτησε τελικά το τουρνουά με 2-2 και εγκατάλειψη από τον φανερά κουρασμενο και απογοητευμένο Κωνσταντίνο στο πρώτο ματς μπολ που είχε ο Πέτρος στο 10-6 του πεμπτου και τελευταίου γκέιμ (9-11, 5-11, 11-8, 11-6, 10-6 retired).

Στις γυναίκες την πρώτη θέση πήρε η Ελένη Λογοθέτη, τη δεύτερη η Δέσποινα Πλωτά και την τρίτη η Βανέσα Κουτσογιαννη. Όσο για τον παίκτη του τουρνουά? Οι υποψήφιοι ήταν πολλοί, με νικητές σε όλες τις κατηγορίες και πολλούς βελτιωμένους παίκτες, αλλά ο νικητής πρέπει να είναι ένας από τους διοργανωτές, ο Νέστορας Νικολόπουλος! Ο Νέστορας ξαφνικά φαίνεται ότι θεραπεύτηκε από την οξεία boast-ιτιδα που τον βασάνιζε εδω και αρκετό καιρό (η boast-ιτιδα είναι μια σπάνια σκουοσικη ασθένεια, όπου ο παίκτης είναι πεπεισμένος ότι πρέπει να παίξει όλες τις μπαλιές εκτός του σερβις με boast, με ποσοστά επιτυχίας γύρω στο 0,2%) και εμφανίστηκε καλύτερος και πιο ώριμος από ποτέ, παίζοντας φοβερό σκουός και νικώντας η κοντράροντας πολύ αξιόλογους και φορμαρισμένους παίκτες, στην ξέφρενη πορεία του μέχρι τον ημιτελικό! Μας εξέπληξε όλους και πολύ πιθανόν και τον ίδιο του τον εαυτό… J

Το τουρνουά στέφτηκε για άλλη μια χρονιά με επιτυχία και θα θέλαμε να πούμε ένα μεγάλο ευχαριστώ στους διοργανωτές και ιδιοκτήτες του Three Action, τον Ανδρέα Μονιά, τον Πανό Λυκουδη και φυσικά το Νέστορα και βέβαια σε όλους τους χορηγούς, τα Tsimaras Hotels που έδωσαν δυο διανυκτερεύσεις στον νικητή στο Emelisse στην Κεφαλονιά, την DUR, την David Mayer Nαman, την Oshee, το Patra Fitness και όλους τους άλλους χορηγούς που στηρίζουν το τουρνουά κάθε χρόνο! Το μεγαλύτερο ευχαριστώ όμως πάει σε όλους και όλες εσάς που πήρατε μέρος και μας τιμήσατε με την παρουσία σας και ήρθατε από διαφορετικές γωνίες της Ελλάδας, γιατί χωρίς εσάς απλά δε θα υπήρχε τουρνουά! Ελπίζουμε να περάσατε όλοι καλά και σας περιμένουμε ξανά σύντομα!