Στον ημιτελικό του Westchester Open της Νέας Υόρκης ο Φαμπιάν

Ο Φαμπιάν Καλαιτζής δεν τα κατάφερε να προκριθεί στον τελικό του τουρνουά Westchester Open που έγινε στο Club@800 Squash and Fitness στην Νέα Υόρκη καθώς αποκλείστηκε στα ημιτελικά από τον Supreet Singh από την Ινδία με σκορ 6/11 11/8 11/9 6/11 2/11 (2-3). Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο με τον Singh να παίρνει ένα προβάδισμα με 5-0 στο πρώτο game με τον Φαμπιάν να μπαίνει στο παιχνίδι αμέσως μετά αλλά ήταν αργά για να το πάρει με το πρώτο γκέιμ να πηγαίνει στον Ινδό. Τα δύο επόμενα γκέιμ ήταν σε γρήγορο ρυθμό και έπειτα από όμορφο και καθαρό παιχνίδι τα πήρε και τα δύο ο πρωταθλητής Ελλάδας και προηγήθηκε έτσι με 2/1 γκέιμ. Στο τέταρτο προηγήθηκε και πάλι ο Ινδός με 4-0 αλλά μία απόφαση του διαιτητή φάνηκε να αποπροσανατολίζει τον Φαμπιάν που έχασε το γκέιμ αυτό επιτρέποντας τον Singh να ισοφαρίσει σε 2/2. Στο πέμπτο και τελευταίο γκέιμ ο Singh προηγήθηκε με 6-1 και σε αυτό το σημείο φάνηκε να χάνει την εμπιστοσύνη του ο Φαμπιάν και μαζί και το ματς με 11/2. Στον πρώτο γύρο ο Καλαιτζής κέρδισε τον 15χρονο Αμερικάνο Mason Ripka (πρωταθλητής ΗΠΑ κάτω των 15) με σκορ 11/9 11/7 11/4. Στον τελικό ο Αιγύπτιος Wael el Hindi κατέκτησε το τουρνουά κερδίζοντας τον Supreet Singh με σκορ 11/9 11/5 11/8 (3-0). Στον μικρό τελικό ο Φαμπιάν αντιμετώπισε τον TG Raubenheimer από την Νότιο Αφρική και ηττήθηκε με 8/11 11/7 9/11 3/11 (1-3). Χωρίς αμφιβολία το χτύπημα των αγώνων προήλθε από τον Φαμπιάν ο οποίος στα μέσα του δεύτερου γκέιμ στον μικρό τελικό επιχείρησε ένα χτύπημα το οποίο κατέβασε με backhand στο ψηλότερο σημείο πάνω από το κεφάλι του, ενώ τον είχε περάσει η μπάλα, και η μπάλα προσγειώθηκε στο μπροστινό nick!

Να υπενθυμίσουμε ότι ο Φαμπιάν από τον Ιανουάριο έχει μετακομίσει στις Ηνωμένες Πολιτείες και συγκεκριμένα στην Βοστόνη όπου εργάζεται ως προπονητής αλλά και με συχνές επισκέψεις στη Νέα Υόρκη και έτσι έχει την ευκαιρία να συμμετέχει στα τουρνουά της PST Tour. Τον Μάρτιο θα έρθει στην Ελλάδα για να συμμετάσχει στο τουρνουά του Aquaforum στην Θεσσαλονίκη. Το τουρνουά αυτό ήταν μέρος της Pro Squash Tour (PST) και στα τουρνουά αυτού του σιρκουί συμμετέχουν παίκτες οι οποίοι δεν ανήκουν στην Professional Squash Association (PSA). Μερικοί επίσης κανονισμοί είναι διαφορετικοί όπως π.χ. ο κανονισμός που σύμφωνα με τον οποίο δεν υπάρχουν καθόλου LET. Οι παίκτες που αγωνίζονται σε αυτό το σιρκουί δεν μπορούν να συμμετέχουν στα επαγγελματικά τουρνουά της PSA καθώς οι δύο αυτές οργανώσεις έχουν έρθει σε αντιπαράθεση με την PST να διοργανώνει αυτόνομα αρκετά τουρνουά στην Αμερική γεγονός που δεν άρεσε στην PSA. για περισσότερα κάντε κλικ εδώ.