Sheraton Rhodes Cup 2011

Live.από.την.Ρόδο:
Τελικός: Καλαιτζής Φ.-Τζαμαλούκας Π. 11/8 12/10 11/3       κάντε κλικ για φωτογραφίες…

Τελείωσε το Sheraton Rhodes Cup στο κοσμοπολίτικο νησί της Ρόδου και στο πολυτελέστατο Sheraton. Το τουρνουά ξεπέρασε τις 40 συμμετοχές και εκτός από τους Ροδίτες συμμετέιχαν ακόμα παίκτες από Αθήνα και Κρήτη. Νικητής ο Φαμπιάν Καλαιτζής ο οποίος στον τελικό επικράτησε του Πέτρου Τζαμαλούκα με 11/8 12/10 11/3 (3-0). Ο Φαμπιάν ξεκίνησε ιδανικά τον τελικό παίρνοντας το πρώτο γκέιμ ενώ ο Πέτρος έχασε μέσα από τα χέρια του το δεύτερο γκέιμ που προηγήθηκε 10-7. Το τρίτο το καθάρισε εύκολα ο Φαμπιάν και πήρε και την νίκη. Την τρίτη θέση κατέκτησε ο Δημήτρης Καραογλανίδης επί του Χρισόφορου Μπάτσου με 2/0 σε μια Κρητική μονομαχία. Εδώ να σημειώσουμε την σημαντική συμμετοχή της ομάδας του Ηρακλείου Κρήτης στο τουρνουά με τους Μπάτσο, Καραογλανίδη, Σαρρή και Μοσχούς οι οποίοι κατέλαβαν τις θέσεις 3,4,5 και 7 στην τελική κατάταξη! Στον τελικό του plate τώρα ο Χάρης Ναχνάς κέρδισε τον Νώντα Κατσαρό με 3/0 ,και οι δύο από την Ρόδο, σε έναν πολύ καλό αγώνα. Ο Χάρης είναι αρκετά ανεβασμένος τον τελευταίο καιρό και μάλιστα κατέκτησε το εσωτερικό τουρνουά της προηγούμενης εβδομάδας. Ο Νώντας που ήταν και ο πρωταθλητής του νησιού βλέπει τον ανταγωνισμό να μεγαλώνει και έτσι έχει τώρα στόχο να ανατρέψει την νέα κατάσταση!

Γενικά σε όλη την διάρκεια του τουρνουά είχαμε μερικά ενδιαφέροντα παιχνίδια ενώ όλες οι θέσεις παίχτηκαν σε αγώνες κατάταξης. Το πάρων έδωσαν όλοι στο Welcome Players Party του Σαββάτου με μεγάλη κατανάλωση σαμπάνιας όπου και ευχαρίστησαν την διεύθηνση του Sheraton και τον κ. Νίκο Τσίρο προσωπικά για το πανέμορφο πρωτάθλημα που διοργάνωσε σε συνεργασία με τον Πέτρο. Ήδη οι παίκτες που προπονούνται στην Ρόδο έχουν αυξηθεί και έχουν προγραμματίσει αρκετά εσωτερικά τουρνουά για τον χειμώνα με την βοήθεια των Χάρη Λουκαρά, Νώντα Κατσαρό ,Βασίλη Μπαρδή ,Χάρη Ναχνά κ.α.

Τους τελικούς τους παρακολούθησαν αρκετοί Ροδίτες ενώ καλήφθηκαν τηλεοπτικά απο το Channel 4 το τοπικό κανάλι της Ρόδου. Μεγάλη υποστήριξη και από τους χορηγούς του τουρνουά που εκτός από το Sheraton είναι η Coca Cola η οποία αθλοθέτησε τα κύπελλα ,η Wilson , το ισοτονικό ποτό Blu και τα ενεργειακά γιλέκα και μπλούζες FIR-TEX με το δικό τους περίπτερο στον χώρο των αγώνων. Οι νικητές επιβραβεύτηκαν με έπαθλα και συγκεκριμένα ο 1ος ανδρών ένα 3μερο στο Costa Navarino αξίας 800 ευρώ και ένα ενεργειακό polo Fir-tex αξίας 180 ευρώ, ο 2ος ανδρών ένα 2μερο στο Blue Palace στην Ελούντα Κρήτης αξίας 600 ευρώ και ένα ενεργειακό polo Fir-tex αξίας 180 ευρώ και ο 3ος ένα 2μερο στο Sheraton Rhodes αξίας 400 ευρώ. Ο 1ος του plate κέρδισε ένα 2μερο στο Astir Palace αξίας 600 ευρώ και ο 2ος μία ρακέτα Wilson αξίας 130 ευρώ. Επίσης όλοι όσοι ταξίδεψαν από την Αθήνα και την Κρήτη φιλοξενήθηκαν δωρεάν στο Sheraton.

Από τα αξιωσημείωτα ,ενώ οι παίκτες από Κρήτη έφτασαν με την βραδυνή πτήση της Παρασκευής από Ηράκλειο και αγωνίστηκαν αμέσως για τον πρώτο γύρο, τον Αλέξανδρο Καρυδάκη τον σταμάτησαν στο check-in του Ελ. Βενιζέλος ρωτώντας τον αν μεταφέρει στην τσάντα του όπλο αφού επίσης με το ίδιο αεροπλάνο ταξίδευε η εθνική σκοποβολής για αγώνες στην Ρόδο! Τελικά μέχρι και το επίγειο προσωπικό του αεροδρομίου έχει ακούσει ότι »πιστολιάζει» κόσμο στο σκουός! ΤΑΜΠΛΟ ΚΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ SHERATON RHODES CUP 2011

Οι Ροδίτες ‘’ζεστάθηκαν’’ το προηγούμενο σαββατοκύριακο με ένα τοπικό τουρνουά με σκοπό να προετοιμαστούν καλύτερα για το open. Το διήμερο 23-24 Σεπτεμβρίου ολοκληρώθηκε το 1ο Autumn Rhodes Squash Open με την συμμετοχή 21 αθλητών. Έγινε ένα εξαιρετικό τουρνουά όπου μας δόθηκε η δυνατότητα να γνωριστούμε όλοι μεταξύ μας και να διεξαχθούν πάνω από 45 συνολικά αγώνες! Στην προημιτελική, ημιτελική και τελική φάση έγιναν συναρπαστικοί αγώνες. Νικητής του 1ου Autumn Rhodes Squash Open αναδείχθηκε ο Χάρης Ναχνάς όπου μετά από ένα εξαιρετικό τελικό αγώνα με τον Κώστα Αβδελή επικράτησε με 3-1 γκέιμς αξιοποιώντας την άριστη φυσική του κατάσταση. Στον μικρό τελικό ο πολύπειρος Νώντας Κατσαρός επικράτησε επί του φέρελπι Γιώργου Αγγούρια με 2-0 γκέιμ. Αποτέλεσμα αυτού του πρώτου τουρνουά είναι να αποφασιστεί να η διεξαγωγή τεσσάρων εποχιακών τοπικών τουρνουά στην Ρόδο (Χριστούγεννα, Πάσχα, Καλοκαίρι και Φθινόπωρο) για την καλλιέργεια του αθλήματος και την ανάπτυξη των αθλητών μας.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε το ξενοδοχείο SHERATON και τον κ. Νίκο Τσίρο για την δωρεάν παραχώρηση των γηπέδων, τον Χαράλαμπο Λουκαρά που διοργάνωσε το τουρνουά όπως επίσης και την Καλλιρόη Παπανικολάου η οποία βρίσκεται πάντα δίπλα μας σε κάθε διοργάνωση. Επίσης αθλητές της Ρόδου προετοιμάζονται για να συμμετάσχουν το διήμερο 14-16 Οκτωβρίου στο AQUAFORUM-KARAKAL OPEN 2011. Τέλος να σας ενημερώσουμε ότι θα πραγματοποιηθεί συνάντηση για την συγκρότηση σε σώμα του Ροδιακού Ομίλου Τοιχοσφαίρισης και την ενεργοποίηση του.